Izraelska policja chce postawienia zarzutów premierowi Netanjahu

0
2783
Źródło: AFP Autor: Sebastian Scheiner

Wczoraj po trwającym dwa lata dochodzeniu izraelska policja zarekomendowała prokuraturze generalnej państwa żydowskiego postawienie zarzutów korupcji premierowi Benjaminowi Netanjahu. Oskarżony wypiera się zarzucanych mu czynów.

Izraelska policja prowadziła przeciwko Netanjahu jednocześnie dwa postępowania. W obu sprawach głównym zarzutem przeciwko premierowi Izraela jest korupcja.

Pierwsza sprawa obciążająca Netanjahu dotyczy doniesień, jakoby premier przyjmował luksusowe i bardzo drogie prezenty od niektórych ze swoich sympatyków między innymi od australijskiego miliardera, Jamesa Packera, i hollywoodzkiego producenta, Arnona Milchana.

Drugie postępowanie dotyczy tajnych negocjacji premiera z jedną z izraelskich gazet, w trakcie których Netanjahu żądał od wydawców, by ich czasopismo stawiało jego postać w dobrym świetle. W zamian premier miał oferować wykorzystanie swoich wpływów celem zwiększenia sprzedaży gazety.

Premier Izraela wypiera się zarzucanych mu czynów i jasno daje do zrozumienia, że w sferze publicznej uważa je za absurdalne. Jak utrzymuje, stawiane mu zarzuty to „polowanie na czarownice” zorganizowane przez wrogie mu media.

Jak podaje minister sprawiedliwości Izraela, Ajelet Szaked, nawet jeśli prokuratura generalna zdecyduje się postawić premierowi zarzuty, nie będzie on musiał podawać się do dymisji. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że cała sprawa ma dla Netanjahu charakter wyjątkowo infamujący. Należy pamiętać, że w Izraelu już w tej chwili wiele środowisk nalega na dymisję premiera, a w obliczu podjęcia sprawy przez prokuraturę, bez wątpienia pojawi się więcej podobnych głosów.

Oliwy do ognia dodaje ponadto informacja, która w ostatnich dniach obiegła media. W zeszłym tygodniu szef izraelskiej policji, Roni Alszeich, poinformował, że „wpływowe osoby” wynajęły ludzi, którzy mają za zadanie podważyć dotychczasowe ustalenia policji w sprawie Netanjahu.

Wiele zależy teraz od prokuratora generalnego Izraela, którego zadaniem jest przeanalizowanie  przedstawionych mu przez policję wniosków i zadecydowanie czy należy postawić premierowi zarzuty prokuratorskie.

Źródło:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/izrael-policja-rekomenduje-postawienie-netanjahu-zarzutow-korupcji/1k79c2m

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here