USA bombarduje w Syrii!

1
6889
Źródło: The New York Times

Z ostatniej chwili: Stany Zjednoczone wraz z pozostałymi członkami koalicji powołanej do walki z Państwem Islamskim rozpoczęły bombardowania wojsk Syrii. To odpowiedź na atak prorządowych syryjskich bojówek na sztab „Syryjskich Sił Demokratycznych”.

Koalicja wydała oświadczenie, w którym tłumaczy powody bombardowania:

„Syryjskie siły prorządowe zainicjowały niesprowokowany atak na sztab Syryjskich Sił Demokratycznych 7 lutego. Wojskowi koalicji przebywali w charakterze doradców, pomocników i sił towarzyszących wraz z partnerami Syryjskich Sił Demokratycznych podczas ataku osiem kilometrów na wschód od uzgodnionej linii zapobiegania konfliktom na rzece Eufrat. […] W celu ochrony koalicyjnych i partnerskich sił koalicja zbombardowała atakujące siły w celu ​​odparcia aktu agresji wobec partnerów zaangażowanych w walkę przeciwko PI”

Koalicja zaznacza, że jej głównym zadaniem na terenach Syrii jest walka z Państwem Islamskim, jednak zastrzega sobie prawo do obrony siebie i swoich sojuszników.

Jak do tej pory nie zostały ujawnione straty, żadnej ze stron konfliktu.

Na działania USA i jego sojuszników w Syrii nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi Moskwy.

Kreml uważa, że użycie przez Stany Zjednoczone siły zbrojnej przeciwko wojskom reżimu Baszszara al-Asada jest niedopuszczalne i zagraża suwerenności oraz integralności terytorialnej Syrii.

„Zapewnienia USA, że ich wojskowi rzekomo znajdują się na syryjskiej ziemi w celu walki z terrorystami, są nieprzekonujące i nie wytrzymują krytyki. Żądamy usunięcia wszelkich ograniczeń na dostęp konwojów z żywnością i lekami, zwiększenia przejrzystości działań humanitarnych. Przypominamy, że siły zbrojne USA są w pełni odpowiedzialne za okupowaną przez nie 55-kilometrową strefę syryjskiego at-Tanf” – podsumowuje Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Nie zapominajmy, że do tej pory Putin wspierał w Syrii reżim Baszszara al-Asada. Od tego, jak zachowa się teraz, z pewnością zależą losy tego kraju, a – w razie eskalacji konfliktu – również świata.

Źródło:
https://pl.sputniknews.com/swiat/201802087300449-sputnik-syria-usa-koalicja/
http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-zmasowany-atak-na-sojusznika-usa-w-syrii-samoloty-koalicji-w,nId,2519577
http://pikio.pl/usa-rozpoczelo-bombardowanie-panstwa-to-samoobrona/

1 KOMENTARZ

  1. Czy jankesom odp***doliło do reszty? Napadnięcie na Syrię grozi wojną z ruskimi. USA usilnie pragnie wywołać wojnę, może by ukryć zadłużenie, albo nie utracić dominacji na świecie. Czy te głąby nie zauważyły, że wszędzie gdzie onalili dyktatorów i wprowadzili „demokrację”, to sytuacja zmieniła się ze złej na gorszą? A może jankesi spełniają zachciankę izraela, bo temu kraikowi nie po drodze jest z Syrią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here