Czy Grecja zmienia się w Trzecią Rzesze?

8
2481
Źródło: newsit.gr

Ostatnio głośno robi się o nazistach – czy to przy okazji reparacji wojennych, czy to przy sporze o ustawę o „polskich obozach śmierci”. Naprzemiennie, „Lechici i Germanie” oskarżają się o wspieranie ideologii znanego Akwarelisty.

A co, jeśli najbardziej faszystowskim krajem może okazać się… Grecja?

Nie regulujcie odbiorników ani nie róbcie testów rzeczywistości. Tak, chodzi o ojczyznę demokracji i filozofii.

A mówiąc precyzyjnie, o „Złoty Świt„- partię, która sama siebie uważa za neo-nazistowską. Działają oni legalnie od 1993 roku.

Jego założycielem jest matematyk i były komandos, Nikolaos Michaloliakos, (widoczny po prawej na zdjęciu poniżej) który już wcześniej prowadził działalność nacjonalistyczną.

Znalezione obrazy dla zapytania złoty świt

Symbolem partii jest czarny meander na czerwonym tle. Kolorystyka brzmi znajomo, prawda? Jako że symbol ten kojarzony jest raczej ze zdobieniami, każdy miłośnik takich poglądów może śmiało mieć go na koszulce, zamiast hitlerowskiej swastyki.

Znalezione obrazy dla zapytania złoty świt

Członkowie „Świtu” zasłynęli między innymi z walki w Wojnie w Bośni po stronie Serbskiej. Osobiście uważam, że jest to jak najbardziej „na +”.

Złoty Świt określa się jako ruch narodowo-rewolucyjny. Partia za ideał państwa uważa starożytną Spartę. W sprawach ekonomicznych Złoty Świt występuje przeciwko komunizmowi i kapitalizmowi, opowiadając się za Trzecią Drogą. Partia postuluje całkowite powstrzymanie napływu imigrantów do Grecji i niezwłoczne usunięcie ponad 90% spośród już obecnych. Jak każda partia narodowa, wspiera ponadto religię Chrześcijańską. Wyraża wielką niechęć do Macedonii – uważa, że jest Grecka, tak jak kosovo Serbskie.

W swoim „repertuarze” pieśni posiada np. grecką wersję „Horst-Wessel Lied”- hymnu NSDAP.

Znalezione obrazy dla zapytania złoty świt

Nie przebierając w słowach i pogróżkach, partia atakuje „zdrajców Grecji”, co ma mieć związek z niewłaściwą polityką gospodarczą, zagraniczną i przestępstwami gospodarczymi. Politycznie i przemocą fizyczną występuje przeciw imigrantom – zorganizowaną przemoc dotychczas kierowano głównie przeciw przybyszom muzułmańskim oraz murzyńskiej rasy. W niebezpiecznych częściach miast mieszkańcy, którzy boją się wyjść z domu z powodu dużej aktywności przestępców, mogą zadzwonić po członków Złotego Świtu, którzy przyjdą ich eskortować. Ci zbierają również odzież i żywność, którą później rozdają ubogim Grekom.

Partia jest obecnie trzecim najpopularniejszym ugrupowaniem politycznym w „Elladzie”. Posiada 18 posłów i 3 eurodeputowanych. Jej poparcie społeczne stale rośnie i, jeśli polityka rządu się nie zmieni, najprawdopodobniej prędzej czy później dostaną władzę.

Na koniec kilka słów ode mnie. Osobiście mimo wszystko lubię „Hrisi Avgi„. Jako jedyna partia polityczna, próbują ocalić Grecję od islamizacji, laicyzacji i wszelkiego innego zła. Pomagają Grekom bardziej niż nieudolni przywódcy. Fakt, że często są radykalni w swoich środkach, raczej nie przemawia na ich korzyść, aczkolwiek, jak to mówią, „cel uświęca środki”… I z takim przemyśleniem Was zostawiam.

Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie (mojego pierwszego) artykułu.

-„Julia Ivanova”

Źródło własne autora.

========================================================

 
Niniejszy artykuł stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego, czy się z nimi zgadza, czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

8 KOMENTARZE

  1. Nigdy nie sądziłam, że w tym beznadziejnym, gorszym od ścieku i po prosto na każdym kroku przygnębiającym świecie, to tacy ludzie mają się okazać jakimś „światełkiem w tunelu”. Prędzej liczyłam na kiboli i dresiarzy z Europy Środkowo-Wschodniej (na serio; to nie pierwszy abstrakcyjny pomysł, jaki wpadł do głowy). Sama nie wiem, czy to znak, że świat stał się JESZCE GORSZY niż do tej pory zakładałam (a to już coś), czy jednak nawet taka ideologia może się bezpiecznie wpasować w jakieś uwarunkowania i przysłużyć społeczeństwu. A do tego jedno drugiego nie wyklucza. Współczesność na serio cuchnące bagno.

    • W Niemczech też odradzają się faszyści. Tak się zastanawiam, czy bezgraniczne przyjmowanie uchodźców przez merkel nie ma na celu wkurzenie społeczeństwa do tego stopnia, że dadzą przyzwolenie na powrót wielbicieli swastyki?

  2. Grekom zostało odpudzczone. Są biedni, zadłużeni, przeżywają kryzys migracyjny jednak przed wszystkim…. spolegliwi.

  3. Nic do nich nie mam. W tak po***anych czasach jak dziś, potrzebna jest odrobina radykalizmu. Tylko zdecydowane działania przyniosą jakieś efekty.

  4. Moim zadaniem, kraj powinien być świecki. Wystarczy spojrzeć co się dzieje u religijnych muzułmanów. A tak nawiasem mówiąc, Hitler też pomagał Niemcom do czasu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here