Pułapki Unii Europejskiej na Polskę w Nowy Budżet UE – Stracimy MASĘ PIENIĘDZY.

0
155

Nie od dziś wiadomo, że głównym narzędziem nacisku Unie Europejskiej na kraje członkowskie są pieniądze. Teoretycznie wysokość dotacji z UE jest regulowana jasnymi zasadami i przez to jest ona niezależna od zachcianek Brukseli, jednak Eurokraci nie raz udowodnili już, że wzmiankowane zasady można ułożyć dokładnie tak, by jednym pomóc a drugim zaszkodzić. Niestety wygląda na to, że Polsce przyjdzie zmierzyć się z właśnie takimi zmianami.

Przed dwoma tygodniami Komisarz UE ds. budżetu, Günther Oettinger, ogłosił, że Komisja Europejska rozpoczęła dyskusję, nad ewentualnym powiązaniem wypłat z unijnych funduszy z wymogami praworządności. Czeska komisarz odpowiedzialna za kwestie sprawiedliwości w UE, Vera Jourová, dostała już zadanie doprecyzowania definicji praworządności właśnie na potrzeby rozpisywania budżetu UE na okres 2021-2027.

Jak przyznaje Jourová, jej prace są na bardzo wczesnym etapie.

Pomysłodawcom zmian zależy oficjalnie na stworzeniu maksymalnie rzetelnego i niewymagającego głosowania mechanizmu, który odcinałby od dotacji te kraje, w których może dochodzić do łamania praworządności. Jak twierdzą, chodzi między innymi o gwarancje sprawnego działania wymiaru sprawiedliwości wobec osób podejrzanych o korupcje i sprzeniewierzanie pieniędzy wypłaconych z UE.

W odcięciu od aktualnej sytuacji politycznej w Unii Europejskiej sam pomysł wydaje się być dobry, jednak biorąc pod uwagę wydarzenia z ostatnich paru lat trudno oprzeć się wrażeniu, że Bruksela kręci sobie właśnie kolejny bat na kraje członkowskie Unii.

Po więcej informacji zapraszam do źródła (kliknij tutaj lub w obrazek poniżej).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here