Prezydent chce, żeby nowa konstytucja została uchwalona w stulecie marcowej z 1921r!

5
785
Źródło: East News

Paweł Mucha, pełnomocnik Andrzeja Dudy do spraw referendum konsultacyjnego dotyczącego konstytucji, w sobotę w Warszawie spotkał się z uczestnikami kongresu Klubu Jagiellońskiego.

Minister prezydencki oznajmił, że zgodnie z wolą prezydenta RP, referendum dotyczące nowej konstytucji odbędzie się 100. rocznicę odzyskania niepodległości i jeżeli wola ludu będzie pozytywna, to nowa ustawa zasadnicza mogłaby zostać uchwalona na stulecie Konstytucji marcowej (17 marca 1921r.).

To będą prace specjalistów, ekspertów, ale chcemy, żeby był to taki model obywatelski jej stanowienia – podkreślił.

Paweł Mucha przy odpowiadaniu na jedno pytanie, zadane przez kongresmena, skomentował zawartość obecnej ustawy podstawowej:

Mam takie przekonanie, że konstytucja z 1997 roku była efektem związanym z okresem pierwszej prezydentury: lat 1990-95 i była kwestią przemyśleń w ówczesnym obozie politycznym — skwitował minister prezydencki.

Pełnomocnik prezydenta w sowich wypowiedziach podkreślał, że konstytucja zostanie stworzona na podstawie konwersacji z narodem – „niech wypowie się suweren”:

„Debata konstytucyjna prowadzona jest z szerszej perspektywy – spraw państwowych, a nie doraźnego politycznego kontekstu. (…) Działamy dla dobra Rzeczypospolitej, angażując w ten proces wszystkich obywateli. Niech się wypowie suweren.” – mówił w sobotę Paweł Mucha.

Mucha wspomniał w swoim wystąpieniu jeszcze, że jest pełen nadziei względem tego przedsięwzięcia i posiada zaufanie wobec prezydenta:

„Ufam, że prezydentem RP na stulecie Konstytucji marcowej może być – jeśli podejmie decyzję o kandydowaniu i o drugiej kadencji – pan prezydent Andrzej Duda. Choć wiadomo, że prezydent skupia się na realizacji zadań i do tej perspektywy jest jeszcze daleko.” – zadeklarował.

Źródło: www.tvn24.pl

5 KOMENTARZE

  1. Rozumiem symbolikę daty 2021, ale uważam że jednak jest to trochę za późno jak na obecne czasy. Aczkolwiek, jeśli w tym czasie przygotują POŻĄDNĄ konstytucję to nie będę się sprzeciwiał.

  2. Jak myślicie, czy rzeczywiście Kaczyński jeździ do Prezydenta uzgadniać kształt reformy sądowniczej? Czy raczej planowane są posunięcia jak na szachownicy, kilka ruchów do przodu? Może właśnie uzgadniają jak ugryźć temat konstytucji lub innych reform o których się nie mówi. Tak właśnie postępuje wytrawny gracz. Ale to się okaże.

  3. „niech wypowie się suweren” – już ja widzę jak się będą słuchać ludu i założę się, że nowa konstytucja będzie jedynie kosmetycznymi zmianami, tak samo jak „dobra zmiana”.

  4. Sam tfu prezydent komorowski mówił podczas pisania że konstytucja jest dziurawa i nowa powinna zostać napisane na „standardy europejskie” aktualne realia pan Prezydent Duda jest najlepszym prezydentem od czasów Mosickiego dotego człowiek z pasją jak i z wykształceniem kochający kraj konstytucja ma być dla obywatela a nie dla partii rządcach po tym co pis uczynił z naszą gospodarką pokładam nadzieje że będzie tak dalej <3 i że prezydent ustanowi rozwiązanie dla polski najlepsze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here