Czeski „Trump” wygrał wybory parlamentarne. – Co na to Unia Europejska?

4
7132

Według wstępnych wyników wybory do Izby Poselskiej w Czechach wygrała prawicowa partia ANO (Akcja Niezadowolonych Obywateli) Andreja Babiša. Człowiek ten jest drugim najbogatszym Czechem, a w poprzedniej kadencji sprawował urząd wicepremiera i ministra finansów. Jego ugrupowanie, podobnie do ÖVP Sebastiana Kurza już wcześniej znajdowało się w parlamencie i tworzyło koalicję, znów jak w Austrii, z socjaldemokratyczną ČSSD.
Czechy poszły za ogólnoeuropejskim trendem: partie prawicowe i antyimigranckie urosły w siłę.
Zdjęcie użytkownika Zachariasz Kowalski.Pierwsze miejsce zajęła wspomniana już ANO z niemal 30% głosów, drugie miejsce z 11,3% zdobyła centroprawicowa ODS, która rządziła w latach 2006-2013. 10,8% głosów uzyskała również założona w 2009 r. Partia Piratów.
Wielkim zaskoczeniem jest natomiast sukces skrajnej prawicy i sromotna porażka partii lewicowych; eurosceptyczna i antyimigrancka Partia Wolności i Demokracji Bezpośredniej zdobyła aż 10,6%, z kolei rządząca dotychczas Czeska Partia Socjaldemokratyczna znalazła się dopiero na 6. miejscu z 7,3% poparciem (spadek o 13% od ostatnich wyborów), wynik od nich lepszy uzyskali nawet komuniści z Komunistycznej Partii Czech i Moraw – 7,8%.
Do Izby Poselskiej weszły również dwie partie chadeckie – KDU-CSL i TOP 09 oraz pragnąca decentralizacji STAN.
Zwycięzca, Andrej Babiš, zapewnia, że nie myśli o wyjściu z Unii, odrzuca możliwość przyjęcia euro i dąży do rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów.
Mimo, że jego program wyborczy nie jest rewolucyjny, to chyba jest to wciąż za dużo dla niektórych mediów; Gazeta Wyborcza skomentowała wybory nagłówkiem:
„Miliarder Andrej Babiš szykuje się do objęcia funkcji premiera Czech. Albo do więzienia”

Eurokraci z Unii Europejskiej maja, więc kolejny ciężki orzech do zgryzienia. Wcześniej wybory w Austrii wygrała  Austriacka Partia Ludowa (ÖVP), której głównym hasłem było „zaprzestać przyjmowania imigrantów” (czytaj więcej). Teraz w Czechach wygrała partia zdecydowanie nie sprzyjająca obecnej polityce Unii.

Austria przestanie przyjmować uchodźców i rozpocznie deportacje imigrantów – Takie są konsekwencje wyborów.

Czytaj także:

Podpalił się by zaprotestować przeciw PIS. Opozycja twierdzi, że wina PIS. Czy na pewno? [WIDEO]

Obejrzyj także (kliknij tu lub w obrazek poniżej)

Źródło: wp.pl

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego, czy się z nimi zgadza, czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

4 KOMENTARZE

  1. Po przeczytaniu wstępu do artykułu mnie oświeciło – wiecie dlaczego tak się spieszą w dowalaniu Polsce? Bo wiedzą, że mogą nie zdążyć :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here