PIS miażdży opozycję. Co się dzieje?

33
11937
Źródło: http://www.parlamentarny.pl
W sondażu zrobionym przez CBOS dla PolsatNews. Wychodzi że PiS miażdży konkurencję. Chodź w sondażu brało udział 948 i 70% z nich deklarowało wzięcie wyborach to należy założyć że frekwencja wyniesie ok 50%. W Polsce jest ok 31 000 000 osób uprawnionych do głosowania i zakładając 50% frekwencji czyli 15 500 000.
PiS- 47%
PO- 16%
K’15- 8%
.N- 6%
PSL- 3%
Wolność-2%
SLD-2%
Partia Razem-2%
„Nie wiem”- 14%
7285000 osób głosuje za PIS
2480000 osób głosuje za PO
1240000 osób głosuje za K’15
930000 osób głosuje za .N
2170000 osób Nie wie na kogo głosować
reszta głosów jest de facto nie ważna bo nie przekroczyły progu 5%.
Co przekłada się w nasypujący sposób na miejsca w sejmie.
liczba miejsc w sejmie 460
PIS – 238
PO – 81
K’15 – 40
.N – 31

sprawia to że 70 miejsce jest do ewentualnej walki dla partii politycznych przy założeniu że poparcie Partią raczej nie spadnie i jest to też szansa dla partii które nie przekroczyły progu 5%. Chodź PiS w ma w sondażu większość zapewniającą bez koalicyjną władzę, to zapewne też zawalczy o te kilka % i oto by nie zapomniano tego że istnieje, taki błąd zrobiła Koalicja PO-PSL i Bronisław Komorowski w Wyborach Prezydenckich.

źródło
http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-10-13/sondaz-pis-47-proc-poparcia-po-16-proc-w-sejmie-jeszcze-dwie-partie/?ref=aside_najnowsze

33 KOMENTARZE

 1. Chciałem przypomnieć w tym momencie sondaż CBOS z 27 lutego 2015 dotyczący wyniku drugiej tury wyborów prezydenckich z maja 2015 r. (na 2 miesiące przed wyborami). CBOS przewidywał 65 % poparcia dla Bronisława Komorowskiego i 19 % dla Andrzeja Dudy. W rzeczywistości Andrzej Duda dostał nie 19% tylko 51% (pomyłka o 32%) natomiast Bronisław Komorowski dostał nie 65% tylko 48% (pomyłka o 17%). Chciałem też przypomnieć, że CBOS jest zarządzany przez Mirosławę Grabowską od 2008 r. i można się spodziewać że dokładność sondaży nadal jest taka sama jak przy wyborach prezydenckich.

  tutaj link do sondażu CBOSu dot. wyborów prezydenckich:
  http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nowy-sondaz-cbos-w-ii-turze-komorowski-65-proc-duda-19-proc/l2rb4

  • Często wyniki są wprost wyjęte z d***, ale czasem problem leży gdzie indziej. W sondażu brało udział tylko niecałe tysiąc osób, więc czy można tu mówić o realnym odzwierciedleniu preferencji polskiego społeczeństwa? Cały szkopuł polega na tym gdzie i wśród jakiej grupy przeprowadzisz sondaż. Inne wyniki uzyskasz wśród emerytów, studentów, pod kościołem, na ulicy w południe, na ulicy wieczorem itd.

   • Zgadza się, tylko rzetelne sondażownie powinny tak dobierać grupę badawczą żeby błąd statystyczny nie przekraczał 2%. Jeśli przewidywany błąd jest większy to nie ma sensu robić sondażu. CBOS ma błędy nawet 32%, to jest kpina z nas wszystkich. Jeśli PISowi odejme 32% a Korwinowi dodam 32% to wszystko się zmieni o 180 stopni. Ta Mirosława Grobowska powinna być wywalona z CBOSu za te sondaże z 32 % błędem.

 2. Proste:
  PiS – realizuje program i dla większości jest to program poprawiający ich byt,
  PO – brak programu z wizją donoszenia na Polskę,
  NO – samoośmieszenie,
  PSL – zniszczony po próbie z opcjami,
  Kukiz – zbyt radykalny,
  Korwin – oderwany od rzeczywistości.

    • Słowo radykalnie tu nie odnosi się do poglądów, a do ilości i jakości spraw jakie można poprawić. Sprowadzę to do przykładu. Ustawa o podatku od towarów i usług (VAT) tekst jednolity obecnie na stronie sejmu ma 330 stron. Uproszczenie prawa mogłoby sprawić, że ta ustawa miałaby 2-3 strony napisana językiem zrozumiałym dla maturzysty. to jest radykalna zmiana, ale pogląd radykalny już nie jest.

     więc proszę o podanie przykładu radykalnych poglądów

     http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp?id=WDU20040540535&type=U&name=D20040535Lj.pdf

     • Kukiz proponuje radykalne zmiany w prawie i administracji włącznie ze zmianą Konstytucji oraz w sądownictwie. Obecnie PiS stara się wprowadzać zmiany co spotyka się z oporem. Do tego dochodzą naciski międzynarodowe wspierane przez wewnętrznych donosicieli. Zakładam, iż po dojściu Kukiza do władzy opór będzie zdecydowanie większy, a ze strony zagranicy musimy się liczyć ze zbrojną interwencją połączoną z ciosem w plecy od konfidentów.

     • Nasza Konstytucja miała być podobno na kilka lat. A nawet jeśli nie to nie zmienia faktu, że jest zbyt ogólna i miejscami jest sprzeczna sama ze sobą. Więc myślę, że nie ciężko byłoby zrobić coś odrobinę lepszego.

      Co do nacisków międzynarodowych to myślę, iż fakt nie bycia Kukiza15 partią polityczną byłby ważnym argumentem osłabiającym ataki. To że podajże 60% ustaw jest z inicjatywy unii i zmaiana tego faktu będzie budziła sprzeciw nie wątpię, ale ciągły dziki kwik myślę, że ostudzi zwykłych euro-wyznawców.

      Kukiz15 daje też nadzieje na realne zmiany, a nie zawłaszczenie państwa przez kolejną ekipę

      Interwencja zbrojna zachodu byłaby możliwa w przypadku zamieszek na dużą skalę, ale pan Kukiz nie jest „Kaczorem” na którego nazwisko lemingi dostają ataku wścieklizny, więc trudniej byłoby wyprowadzić ludzi na ulice. Ze wschodu po co skoro to PiS ma retorykę ant-wschodnią, a on zostałby odsunięty od władzy

     • Radykalne zmiany w prawie i administracji według mnie spowodują zamieszki na dużą skalę. Pan Kukiz ze swoim łagodzącym usposobieniem na pewno je częściowo uspokoi. Tylko czy to wystarczy aby powstrzymać zapędy konfidentów zza naszych pleców oraz bratnie zastępy armii spieszących panu Kukizowi z pomocą?

     • To trzeba by mądrze rozegrać. Wewnętrznie nie dać podstaw do oskarżeń o próbę zmiany kliki, czy wzbudzać poczucie zagrożenia sądem osób zainteresowanych. Zmiany promować jako uporządkowanie obecnego chaosu przejrzystymi zasadami. Z powodu uproszczenia prawdopodobnie będzie można zwolnić z co najmniej połowę urzędników- zrobić to stopniowo oferując kursy przekwalifikowujące i do jakiegoś pół roku pensji- jak się o tym ludzie dowiedzą wątpię aby poparli ew. protest.

      Co do polityki zewnętrznej tu sytuacja jest bardziej skomplikowana, ale jeśli wewnątrz będzie dobrze to wprowadzenie bratniej pomocy będzie bardzo trudne. A w międzyczasie można zwracać uwagę społeczności międzynarodowej na inne problemy. To wytrąci krajom UE taką możliwość z rąk. Nie wierzysz? Orban zrobił u siebie porządek z VAT jednocześnie go obniżając wbrew UE, ta chwilę go poganiła i przestała. Słyszałeś coś o tym że Węgry w tym temacie nie podporządkowali się unijnym zaleceniom?

   • PiS ma >50% posłów, a nie >50% poparcia. W ostatnich wyborach dostał 37,58% głosów w skali kraju. a to że nie przekłada się to na % ilości posłów uważam za wielką wadę obecnej ordynacji.

     • Czyli Niemcy to górny limit świata, taki uber, że lepiej się nie da?

      Ps. zaznaczę tylko że łamana tu zasada proporcjonalności jest w Konstytucji RP i gdzie jest KOD ja się pytam

    • Teo odnosi się do wyników wyborów jaki wyniósł 50%+, czyli liczby uzyskanych mandatów dzięki poparciu społecznemu o jakim Ty piszesz. Mylisz przyczynę ze skutkiem.

     Ps. Ludzie mają prawo rezygnować z pójścia na wybory o ile robią to świadomie i bez nacisków. Wiedzą, iż dzięki temu oddane głosy innych Polaków mają większe znaczenie.

     • Skutek to liczba mandatów. To wy mylicie przyczynę ze skutkiem, porównując liczbę miejsc z sondażowym poparciem

     • Tak, skutek to liczba mandatów. I taki jest wynik wyborów.
      A przyczyna to świadome decyzje obywateli. Część z nich stwierdziła, iż wstrzyma się od głosów. Pozostali poszli na wybory i oddali głos. Większość z nich stwierdziła, iż najlepszym wyborem jest PiS.

      Ps. Być może jesteś skażony teorią:
      1. rasistowską – tylko część obywateli ma prawo głosować,
      2. komunistyczną – wszyscy uprawnieni muszą głosować.

     • zamiast przypisywać łatki pomyśl o najprostszym rozwiązaniu- niegłosujący są po prostu niezainteresowani, więc w danym momencie nie popierają nikogo

     • Być może tak jest z niegłosującymi. Mają do tego prawo. I sądzę, iż podejmują świadome decyzje bez nacisków i przymusu.

      Nietypowy odpowiedz na te dwa pytania:
      1. Czy jesteś za odebraniem praw wyborczych części Polaków? Na początek tym, którzy świadomie wstrzymują się od pójścia na wybory?
      2. Czy jesteś za przymusem uczestniczenia w wyborach?

     • Co do 1szego pytania dopuszczam zastanawianie się tylko nad więźniami za ciężkie przestępstwa- skoro są tak szkodliwi dla społeczeństwa, że trzeba ich izolować, czemu przez głosowanie mają wpływać na to społeczeństwo?

      2) z niewolnika nie ma robotnika- Absolutnie nie.

     • I dałbym pod debatę publiczną możliwość osłabienia cenzusu wiekowego np o rok. Większość osób pewnie powie, że to głupi pomysł bo tacy ludzie są zbyt mało doświadczeni, ale patrząc na co poniektórych dorosłych uważam, że wielu młodych i tak mają więcej oleju w głowie

  • Należy też wspomnieć że PO spoczął na laurach i praktycznie nie robili kampanii, tylko przed wyborami zaczęli i to bez pomysłu przez co PIS stał się dla wielu Alternatywą dla Partii która nie miała już nic do zaoferowania poza mówieniem o tym że stabilnie i w ogóle PIS zły, a PIS raczej tego nie zrobi

 3. Błagam! Nie da się tego czytać. W samym nagłówku brak sensu, dołu, góry, nóg i głowy. Masakra. Czy ktokolwiek to przeczytał? Składnia zdania leży. Dodatkowo: „…sprawia to że 70 miejsce jest do ewentualnej walki dla partii politycznych przy założeniu że poparcie Partią raczej…” Jakie siedemdziesiąte miejsce? Partią? Jaką partią? Dalej: „Chodź PiS…” A PiS nie idzie…
  Kto to puscił? Temat bardzo dobry, rozwinięcie- dramat. Krzysztofie! W jednym z ostatnich vlogów mówiłes, że masz redaktorów, którzy weryfikują teksty. Jesli chcesz, żeby był to poważny i bezstronny portal, to zacznij od powagi i profesjonalizmu, a dopiero później puszczaj teksty z prawej i lewej strony politycznej. Taki tekst nie zdziwiłby mnie na „łolu” jakiegos facebookowego krzykacza, ale na „poważnym, bezstronnym portalu” zdecydowanie nie przystoi. Sam Atorze komentujesz jakosć dziennikarstwa, a puszczasz cos, czego nie da się czytać…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here