Kąpiel w pokrzywach – tradycyjna metoda na zdrowe stawy i nie tylko

0
758

Czy słyszałeś kiedyś, że poparzenie pokrzywą to samo zdrowie? Na pewno tak. I chyba nie ma człowieka, który nigdy by się nie poparzył. Może nawet słyszałeś od dziadków, że biczowanie się pokrzywą pomaga na bóle stawów? Pokrzywy w różnych gatunkach i odmianach są spotykane w większości regionów kuli ziemskiej. W mitologii słowiańskiej pokrzywa jest rośliną o ponadprzeciętnych właściwościach, uważana jest za ziele chroniące przed piorunami i demonami.

Ale przejdźmy do sedna – kąpiel w pokrzywach to czyste wariactwo no nie? A ten artykuł ma cię przekonać, że nie taki diabeł straszny 🙂 Jeśli chcesz, zobacz wrażenia z kąpieli pokrzywowej na YouTube:


Jak to działa?

W liściach pokrzywy jest mnóstwo dobroczynnych substancji, które wraz z poparzeniem przedostają się do naszej skóry i są wchłaniane dalej.

Jak to jest z samym poparzeniem?

Na liściach pokrzywy rosną przesycone krzemionką włoski, które w kontakcie ze skórą odłamują się i wbijają w naskórek, wprowadzając między innymi kwas mrówkowy. To właśnie on powoduje uczucie „poparzenia” i swędzenia. W poparzonym miejscu rozszerzają się naczynia krwionośne i znacząco poprawia się ukrwienie. To miejsce jest wtedy lepiej ukrwione i odżywione, więc wzmacnia się, zachodzą procesy regeneracji.

Na tej zasadzie poparzenie pokrzywą pomaga na bóle reumatyczne czy inne bóle stawów.

Jeśli chodzi o moje osobiste odczucia po „kąpieli”, to mogę wymienić:

-najpierw uczucie pieczenia, specyficzne, ale da się przyzwyczaić – tak jak przy morsowaniu, wszystkie ograniczenia siedzą w naszym umyśle (a przynajmniej duża ich część)

-wyrzut adrenaliny, najprawdopodobniej reakcja na bodziec bólowy, przypływ energii, uczucie ciepła na skórze, lub czasami gorąca

-coraz większy przypływ energii, wręcz lekką euforię, do kilku minut po. Pobudzenie. Zdecydowanie pozytywne uczucie. Pojawia się i nasila swędzenie, ale jest do przeżycia. Rozpiera mnie chęć działania!

  • nawet do kilku godzin utrzymuje się uczucie gorąca na skórze  i podwyższony poziom energii
  • zaraz po wyjściu pojawiają się charakterystyczne bąble, znikają jednak dość szybko, po maks godzinie. Pozostaje jednak zaczerwienienie, podrażnienie

Jest to „dziwniejsza” praktyka niż kąpiel w przeręblu, ale daje podobne odczucia i jest ciekawą alternatywą dla morsowania na lato. Polecam to też jako „próbę charakteru”, jeśli lubisz sprawdzać się w trudnych warunkach.

Pokrzywa jest też świetna do robienia naparów i jedzenia.

Co zawiera pokrzywa?

Domyślam się też, że kąpiel pokrzywowa będzie niewyobrażalnym wręcz wyzwaniem na początek, ale nie należy ignorować mądrości wielu pokoleń. Do tej pory starsi ludzie w dobrej formie na wsiach stosują podobne praktyki. Podejdź do tego z otwartym umysłem! Jeśli przez wieki pomagało i nadal jest stosowane, to musi coś w tym być. Sam stosowałem miejscowe poparzenia pokrzywą na kontuzje sportowe i bóle spowodowane przez przeciążenia treningami. Pomagało. Mimo to jeszcze rok, dwa lata temu w życiu nie wskoczyłbym cały w pokrzywy. Teraz w czasach, gdy akademicka medycyna i farmacja zawodzą, wracają stare, naturalne metody. Wiem, ze nie da się nimi zastąpić zdobyczy cywilizacji i rozwoju, a nawet bardzo bym tego nie chciał, ale zawsze będzie to świetne dopełnienie w profilaktyce i stanach przewlekłych. Lepiej zapobiegać niż leczyć, zwłaszcza gdy dużo leków na jedno pomaga, a na drugie szkodzi.

Uwaga!
Upewnij się, że nie masz uczulenia lub nadwrażliwości na poparzenia pokrzywą. Podobno w rzadkich przypadkach może pojawić się silniejsza reakcja alergiczna. Uważaj też na pokrzywy w nowej Zelandii – są dużo mocniejsze od naszych!


Źródła:
doświadczenia własne autora,
https://solgar.pl/wiedza/profilaktyka-i-leczenie/pokrzywa-historia
http://m.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy_34065.html
http://vumag.pl/wlosy/pokrzywa-cudze-chwalicie-swojego-nie-znacie/p1tmnh
http://www.focus.pl/artykul/czy-poparzenie-pokrzywa-wzmacnia-odpornosc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here