Wymiana Sędziów w Warszawie – o co chodzi?

1
538
Źródło: pixabay.com

Poniższy artykuł nie ma na celu osądu konkretnych osób, jest jedynie próbą ustalenia przyczyn.

Kilka dni temu obiegła nas informacja o tym, że Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał trzy kobiety zajmujące stanowiska wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie (1) :

Sędzia Beata Najjar –  „Sędzia Najjar jako jedyna nie odpowiedziała na pytanie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie orzecznictwa Sądu Okręgowego w Warszawie, co do wniosków służb specjalnych o zgodę na podsłuch lub kontrolę korespondencji …. Sędzia Beata Najjar wcześniej dała się poznać jako energiczny sędzia, który obarczył winą prokurature za niedostarczenie dosttecznego materiału dowodowego w sprawie tzw. mafii pruszkowskiej. W 2012 r.wydała wyrok uniewinniajacy dwóch gangsterów. Ale 20 osób z tej grupy skazano. W lipcu 2010 r. sedzia Beata Najjar uniewinniła policjantów oskarżonych o niedopełnienie obowiązków w związku z akcją w Magdalence. ”  (2)

Czym między innymi zajmowała się mafia pruszkowska wyjaśnia tzw „Majami” :
„Do stworzenia gangu wyłudzającego VAT brutalna siła jest bezużyteczna. Trzeba mieć układy w instytucjach rządowych, a także całą siatkę tzw. „słupów”, którzy wykorzystywani byli przez przestępców do prania brudnych pieniędzy.. . Takie układy tworzy się miesiącami, dlatego przestępcy nazywani są „gangsterami w białych kołnierzykach”.(3)

Sama Sędzia Najjar w uzasadnieniu wyroku miała powiedzieć :” oskarżeni to… już dziś inni ludzie … Kary nie są takimi, jakich domagał się prokurator, ale wymierzając je, sąd wziął pod uwagę postawę oskarżonych” – mówiła sędzia Beata Najjar. Dodała, że nie można zapomnieć, iż w sprawie byli sądzeni ludzie już inni niż ci, którymi byli, gdy postawiono im zarzuty.”Czyny, które zarzucono skazanym, dotyczyły spraw sprzed kilkunastu lat i w większości sądzone osoby są już w innej sytuacji zawodowej i rodzinnej” – wskazywał sąd.” (4).

Sędzia Ewa Malinowska – Na temat Pani Sędzi ciężko coś konkretnego znaleźć w internecie. Jej celem nadrzędnym wydaje się być propagowanie mediacji. Przykład :
„Uświadamianie korzyści z mediacji warto zacząć już w szkołach średnich, np. na lekcjach WOS, a najpóźniej na etapie studiów. I to nie tylko prawniczych, ale także pedagogicznych, socjologicznych, ekonomicznych czy menedżerskich. Edukację należy kontynuować na wszystkich aplikacjach prawniczych. Istotne jest także propagowanie mediacji wśród przedsiębiorców… ” (5)

Sędzia Maria Dudziuk – Pani Sędzia przepraszała między innymi za sytuacje z rozprawy sądowej, o której możemy więcej dowiedzieć się z programu UWAGA TVN-u. :

” Michał D. był policjantem. W 2007 roku  miał wypadek samochodowy. Został ciężko ranny: miał wielonarządowe obrażenia, w tym uszkodzony mózg …    Od samego początku nie ma żadnych wątpliwości, że jest to człowiek w stanie wegetatywnym …  Ani budynek sądu ani pokój, w którym chory był badany, nie są przystosowane do przyjmowania pacjentów w tak ciężkim stanie. Neurolog zrobił krótki wywiad i przebadał chorego. Wizyta trwała 20 minut. Transport karetką, za który rodzina zapłaciła z własnej kieszeni, zajął ponad 3 godziny… ” (6)

Dodatkowo można przeczytać jeszcze o pewnej historii wyroku, odnośnie sprawy spadkowej, za którą odpowiedzialna była Pani Sędzia :

” Dlaczego sąd w wyżej wymienionych kwestiach raz opiera swoją decyzje na podstawie dowodu w postaci rachunku bankowego a w drugim przypadku nie uznaje tego dowodu jako wiarygodnego w sprawie?” (7)

Co może łączyć troje sędziów?  Otóż znalazłem coś. Jest pewne pismo wysłane dnia 30 maja 2016 r do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w obronie Czesława Sterkowicza – zmarłego tajnego współpracownika komunistycznej bezpieki –  oraz ….. jego syna Andrzeja, Sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie, który był znany między innymi z:

„… dopracował się opinii specjalisty od skazywania surowymi wyrokami prawicowych dziennikarzy. Wydał m.in. kontrowersyjne orzeczenie skazujące za tekst we „Wprost” autorstwa Doroty Kani i Stanisława Janeckiego. Ukarał dziennikarzy za pisanie o prof. Andrzeju Ceynowie, b. rektorze Uniwersytetu Gdańskiego, jako zarejestrowanym TW bezpieki PRL-u. Po tym wyroku był w konflikcie prawnym z redakcją „Gazety Polskiej”, ale nie zamierzał wycofywać się z kolejnego procesu, jaki prowadził przeciwko „GP”. Tym razem chodziło o pozew Służby Kontrwywiadu Wojskowego za opisywanie nieprawidłowości mających miejsce w tej służbie – czytamy 24.05.2016 r. na stronie „niezalezna.pl”. ” (8)

Na zakończenie zwracam się z prośbą o wyciągnięcie wniosków, spostrzeżenia i sprostowania oraz opiniowanie w komentarzach. Proszę również o rozwinięcie wątku służb specjalnych. Czy rzeczywiście sprawowały one faktyczną, zakulisową władzę, wpływając na mafie, sądy, spółki skarbu państwa oraz rządy po PRL-owskie? Czy to tylko poszlaki do teorii spiskowych?

Źródła :

(1) https://dorzeczy.pl/kraj/41281/Ziobro-odwolal-trzech-wiceprezesow-Sadu-Okregowego-w-Warszawie.html

(2) http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/sedzia-beata-najjar-sprzeciwila-sie-trybunalowi-konstytucyjnemu

(3) http://natemat.pl/200749,pruszkow-sruszkow-starzy-gangsterzy-za-kratami-ale-to-nie-oni-rozdawali-karty-mloda-mafia-wciaz-ma-sie-dobrze

(4) http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=7147&Itemid=59

(5) http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/899708,mediacja-wciaz-wolimy-wszystko-albo-nic.html

(6) http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/sad-przepraszamy-to-byl-blad,159329.html

(7) https://fundacja.lexnostra.pl/przekroczenie-uprawnie-przez-sdziow-sdu-rejonowego-dla-warszawy-rodmiecia/

(8) http://gazetatrybunalska.pl/2016/06/blady-strach-pada-na-sedziow-ojciec-jednego-z-nich-przeczytal-artykul-i-umarl/

 

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

1 KOMENTARZ

  1. W miejscu, gdzie poruszony został temat zarówno służb specjalnych, jak i mafii pruszkowskiej wręcz nie wypada pomijać bardzo ciekawej konfrontacji pomiędzy Panem Wojciechem Sumlińskim i MASĄ (https://www.youtube.com/watch?v=2MM9B3Ep5iw).

    Na pytanie „Czy rzeczywiście sprawowały one faktyczną, zakulisową władzę, wpływając na mafie, sądy, spółki skarbu państwa oraz rządy po PRL-owskie?” odpowiadał nieraz właśnie przytoczony wyżej Pan Wojciech, stwierdzając, że „to nie jest historia, ale coś, co wciąż trwa…”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here