To się dzieje! Wieżę Eiffla ogrodzi szklany mur.

13
7083
Fot. PAP/EPA pap.pl

Jeszcze w lutym tego roku świat obiegły pogłoski o tym, że jeden z najbardziej znanych zabytków europy, Wieża Eiffla, na zostać otoczony szklanym murem. Jedni, mając na uwadze przedłużający się stan wyjątkowy obowiązujący we Francji, uwierzyli pogłoskom, inni nie dowierzali. Niemniej pomysł utworzenia nietypowego ogrodzenia jest faktem, a jak donosi wpolityce.pl jego budowa ma ruszyć już 5 października.

Prace mają trwać do lipca przyszłego roku. Media nie podają, jak wielki jest obszar który ma objąć mur, wiadomo jednak, że jego wysokość ma wynosić ponad 2,5 metra, a koszta budowy szacuje się na 20 milionów euro. Decyzję o budowie muru podjęła Rada Miejska.

Projekt ogrodzenia od początku budził kontrowersje. Z jednej strony szklany mur jest rozwiązaniem budzącym możliwie mało niepokoju u zwiedzających w (przeciwieństwie do obecnie stosowanych zabezpieczeń), z drugiej mieszkańcy paryża zgłaszają swoje zastrzeżenia co do przewidywanej skuteczności projektu, ponieważ „między szybami są szpary, przez które mogą przejść kule”.

Jak donosi wpolityce.pl swoje wątpliwości zgłaszał również szef francuskiego Centralnego Urzędu do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, Jacques Morel:

Przed szklanym ogrodzeniem będą się tworzyły długie kolejki zwiedzających, które mogą się stać łatwym celem zamachów – miał stwierdzić Morel.

Przypomnijmy, że mur wokół Wieży Eiffla powstaje na fali strachu zasianego we Francji przez islamskich ekstremistów między innymi podczas zamachów, które miały miejsce w listopadzie 2015 roku.

Oficjalnie od początku 2015 roku w zamachach terrorystycznych we Francji zginęło 239 osób.

Źródła:
wpolityce.pl
wp.pl
dorzeczy.pl

13 KOMENTARZE

 1. Spoko. Francja jest już na etapie, gdzie nikogo nie szokuje fakt konieczności budowy tego muru. Jedyne kontrowersje budzi jego skuteczność.

  Jak widać dla Francuzów zamachy i niebezpieczeństwo stały się normalną częścią życia. Spoko, luzik i nie ma sprawy.

 2. Bardzo prawdopodobny scenariusz: zbudują te ogrodzenie (pewnie będą to szyby kuloodporne bez lub z bardzo małymi lukami, coś na kształt ekranów wyciszających koło autostrad) z kilkoma „bramkami”. Do środka ładuje się radosne towarzystwo przemycając (raczej nie sprawi im to trudności, o czym już się wszyscy wielokrotnie przekonali) jakąś bombę zrobioną ręcznie na zajęciach integracyjnych, a jak się postarają to i broń palna się znajdzie (ponoć w koczowiskach handel kwitnie). Blokują tych kilka przejść i ludzie są jak w pułapce. Na dobrą sprawę mogli by jakiś gaz bojowy bądź inną chemię rozpylić (np. środki ochrony roślin lub też zwykłe zmodyfikowane race). Wówczas ekrany zwiększają skuteczność ataku, toksyczna mgiełka zamiast się rozwiać oblepia wrzeszczących turystów zapewniając niezapomniane wspomnienia z wyjazdu.

 3. Tak sobie coś pomyślałem. Mur ma być zbudowany za pieniądze z Unii – czyli za….. darmoche. Na ich miejscu zrobiłbym wszystko aby tą kasę wyrwać. Wszystko. Rozumiecie?

  • tylko że takie projekty są „współ”finansowane, a nie finansowane w całości (chyba) poza tym nie widzę w tym sensu – wyrwać pieniądze dla samego wyrwania. Jakby przenieść to na sytuacje w Polce (chcesz wyrwać kasę od Polski) to już masz wątpliwości moralne, a im mniejsza skala tym większe wątpliwości przy tej samej kwestii, bo chyba nikt nie chciałby wyrywać pieniędzy od własnej rodziny (pomijam skrajne patologie)

   • Moim zdaniem lepiej mieć jak nie mieć. 20 milionów euro to sporo kasy. Powiedzmy połowa środków pójdzie na fizycznie postawie muru, a druga połowa zostanie wydana na projekty, pozwolenia, nadzory. Do tego wybudują bramki – wejście za opłatą, nawet niech to będzie 1 euro – i mają dodatkowo stały dochód na utrzymanie w np czystości muru. Teraz potrzeba jest tylko protestu…. oj przepraszam…. incydentu, który usprawiedliwi słuszność projektu i wydania w trybie pilnym pieniędzy. No ale zobaczymy. Tak naprawdę potrzebna jest dobra ekspertyza, czy takie miejsce – chyba otwarta przestrzeń – spowoduje w razie ataku zamierzony cel. Poza tym taki ekspert może również dopowiedzieć jak to fachowo przeprowadzić. Moim zdaniem jest mnóstwo innych bardziej niebezpiecznych miejsc – zabudowanych itp jak Luwr, wesołe miasteczka, metra, stacje kolejowe.

 4. Nie do końca rozumiem cel budowy tego muru… w sensie, że ludzie zwiedzający wieże Eiffla powinni być dodatkowo chronieni? niby dlaczego? oni przeżyją, a resztę mogą wyrżnąć? absurd jak dla mnie

  • chodzi o to że takie są „interesujące” dla zamachowców, bo po pierwsze uderzają w symbol, a po drugie jest tam zawsze mnóstwo ludzi, czyli potencjalnie więcej ofiar

  • Jaki jest cel? Władze francji udają, że coś robią. Nie zdziwię się, jeśli marcon powie, że: „chronimy naszą wieżę przed złymi Polakami, którzy najchętniej rozkręciliby ją na części i sprzedali na złom”

 5. Z pieniędzy unijnych to niby od kogo? Skąd Unia te pieniądze bierze jak nie od nas – obywateli? Każdy na Unię płaci.
  Pan płaci, Pani płaci, społeczeństwo…
  😉
  Tak na marginesie…

 6. Jeśli chodzi o wieżę … mam „niestety” takie sny, co się sprawdzają. Wieża Eiffla zostanie zniszczona. Znaczy zawali się po wybuchu i będzie to cios dla Europy. Ten fakt nie będzie jednak sygnałem do przebudzenia. Przykro mi. Lubię Francję i Paryż pomimo makarona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here