Będzie powtórka z Czarnobyla?! Elektrownie atomowe na drodze huraganu Irma!

1
893
AFP PHOTO / NOAA/RAMMB / MANILA BULLETIN

W te wakacje pogoda nie jest litościwa dla Polski, jednak naszą tragedię trudno porównać do tego, co przechodzą teraz Amerykanie, a najgorsze ma dopiero nadejść.

Amerykańska agencja zajmująca się monitorowaniem huraganów (NHC) wydała ostrzeżenie, że huragan Irma zmierza w kierunku Florydy. Co gorsza na jego drodze stoją dwie elektrownie atomowe: Turkey Point Nuclear Generating Station oraz St. Lucie Nuclear Power Plant.

Już kilka dni temu władze stanu zarządziły ewakuację ludności zamieszkującej tereny na południe od jeziora Okeechobee w tym mieszkańców archipelagu Florida Keys (niewielkiego łańcucha wysp na południe od Florydy), a obecnie ze względu na wciąż rosnące zagrożenie mieszkańcy całej Florydy masowo uciekają ze stanu.

Od dziś zajęcia na wszystkich szkołach i uczelniach na Florydzie zostały odwołane, natomiast w należących do nich budynkach organizowane są tymczasowe schroniska.

W sklepach zaczyna brakować niezbędnych produktów w tym przede wszystkim jedzenia i wody. Ludzie wykupują również materiały budowlane, którymi mają zabezpieczać swoje domy.

Irma jest największym od kilkunastu lat huraganem przetaczającym się przez Karaiby. Do tej pory jest odpowiedzialna za co najmniej 14 ofiar śmiertelnych. W kulminacyjnym momencie nadano jej 5 (najwyższy) stopień w skali Saffira-Simpsona. Aktualnie Irma osłabła na tyle, by klasyfikować się jako huragan 4 stopnia, jednak nie jest pewnym czy nie zdąży jeszcze przybrać na sile przed uderzeniem w Florydę.

Zarządy obu elektrowni stojących na drodze huraganu zapewniają, że powinny one wytrzymać uderzenie wiatrów wiejących nawet 300 kilometrów na godzinę, jednak mimo swoich zapewnień utrzymują personel w gotowości.

Przypomnijmy, że elektrownia atomowa w St. Lucie przetrwała już trzy potężne huragany w 2005 oraz 2006 roku, jednak ostatni raz gdy reaktory stacji Turkey Point zmierzyły się z huraganem piątej kategorii był w 1992 roku. Elektrownia odnotowała wówczas straty blisko 100 milionów dolarów, choć jej reaktory nie ucierpiały.

Poniżej zamieszczam prognozowaną trasę huraganu Irma na najbliższe dni.

Źródło: nhc.noaa.gov

 

Źródła:
wprost.pl
tvn24.pl
tvnmeteo.tvn24.pl
nhc.noaa.gov/refresh/graphics_at1+shtml/093751.shtml?cone#contents

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here