Symbole narodowe – propozycja zmian.

17
18306

Jak wiemy polskie symbole narodowe, choć należą do najstarszych i najlepiej zakorzenionych w historii, kulturze i świadomości narodowej, są obecnie w opłakanym stanie.

Nie będę rozwijał tutaj tematu dlaczego nasze symbole są źle wykonane, gdyż za mnie zrobili to internauci bardziej wykwalifikowani. Błędy na polskim herbie (nie godle, nazywanie tego godłem jest błędem) są widoczne już dla laika, jednak mnożą się gdy poznaje się bardziej złożone prawa dotyczące heraldyki.

1. Zmiana herbu.

W modyfikacji herbu przyświecała mi nie tylko heraldyczna poprawność, ale również poczucie estetyki. Zasługujemy na to, by nasze symbole były piękne, ale nie powinniśmy ignorować przy tym zasad którymi należy się kierować. Stąd więc moja propozycja na nowy herb narodowy Rzeczpospolitej Polskiej.

 

Zmiany w herbie:

 1. Wyprostowana tarcza (obecna jest niepotrzebnie zwężająca się).
 2. Kontury. Nie są całkiem czarne i tej samej grubości – to jedyny kompromis, chciałem nadać Orłu lekkości, subtelności.
 3. Przystosowanie skrzydeł tak, by lepiej pasowały do kwadratowej tarczy.
 4. Symetryczność (wierzcie lub nie, ale nasz Orzeł jest krzywy).
 5. Zamknięta korona wzorowana na koronie króla Jadwigi Andegaweńskiej (ciekawostka: Jadwiga była królem, nie królową).
 6. Złote ramiona z trójlistnym kwiatem.
 7. Złote nogi.
 8. Bardziej subtelna głowa i dziób. Węższy język.

Tak zmodyfikowany herb nie jest heraldyczną herezją, jak obecny, a wciąż zachowuje estetyczny, subtelny wygląd.

2. Zmiana Flagi:

Osobiście nie sądzę by polska Flaga powinna zostać zmieniona. Jest jedną z najstarszych flag Europy i ikonicznym symbolem. Podnoszą się jednak głosy że jest nudna i często mylona z indonezyjską, maltańską. Nawet flaga czeska wyglądała identycznie zanim nie postanowiono dodać niebieskiego trójkąta dla odróżnienia od Rzeczpospolitej.

Z polską Flagą jest wszystko w porządku, to bardzo dobry symbol narodowy. Jeśli jednak bardzo chcemy jakkolwiek ją zmienić i zyskać na oryginalności, możemy zainspirować się rekonstrukcją flagi Rzeczpospolitej Obojga Narodów:

Ale czyż nie wygląda ona zbyt podobnie do flag Austrii czy Łotwy?

Jeżeli naszym celem jest rozpoznawalność, możemy powrócić do zupełnie innego kształtu flagi i zainspirować się jedną z pierwszych chorągwi Piastów czy węgierskich Arpadów.

Wówczas otrzymujemy taką, oryginalną flagę. Czy zrobi Polsce międzynarodową markę? Być może. Czy będzie to pozytywna marka? Nie mnie to osądzać, ale zdaje się być co najmniej wątpliwe. Mam wrażenie że jeśli Polska używałaby jej, wyglądałoby to zbyt pretensjonalnie i wysyłałoby to jasny przekaz chęci odcięcia się od innych.

Oczywiście możemy podejść do tematu zupełnie inaczej i zrobić coś zupełnie nowego. Jedną z ciekawych propozycji jest przyjęcie flagi korespondującej z chrześcijańskimi korzeniami państwa – rozpoczęcie historii od Chrztu, przyjęcie na siebie inwazji pogan z Mongolii, nawrócenie Litwy, rozgromienie islamskiej Turcji i odwieczny tytuł „przedmurza chrześcijaństwa”.

 

Szeroki krzyż ze złotą wstęgą wydaje się nie tylko odpowiedni dla Polski, pasujący do herbu ale przede wszystkim niezwykle estetyczny.

Myślę jednak że koniec końców obecna, historyczna i piękna Flaga naszego kraju jest nam zbyt droga.

Ciekawostka: Obecna flaga biało-czerwona jest tak naprawdę srebrno-karmazynowa.

 Flaga narodowa[a]

Puśćmy wodze fantazji.

Sercom wielu Polaków bliska jest pamięć o Rzeczpospolitej od morza do morza. Wbrew temu co myślą dzisiejsi internauci i narodowcy, zjednoczenie krajów słowiańskich (wśród których nie ma Węgier, o czym zdają się zapominać) nie byłoby korzystne dla samej Polski i należy z pewnością szukać innych rozwiązań niż próby zjednoczenie z Litwą którą od pokoleń wstrząsają antypolskie nastroje, czy Węgrami które same są w trudnej sytuacji politycznej. W mojej skromnej opinii najwyżej co Rzeczpospolitej opłaca się zrobić to gruntowna reforma gospodarcza oraz utworzenie sojuszu politycznego z bliskimi nam krajami.

ALE jako że żyjemy w trollnecie, postanowiłem zakończyć tę propozycję czymś zupełnie odjechanym. Prezentuję flagi Rzeczpospolitej Trojga Narodów – Królestwa Polskiego, Królestwa Litewskiego i Królestwa Węgierskiego 😉

A poza tym uważam że Unia Europejska powinna zostać zniszczona.

Źródła:

Wszystkie flagi poza rekonstrukcją flagi RON są moim projektem. Wielki herb flagi RON pochodzi z:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaga_Polski#/media/File:Chor%C4%85giew_kr%C3%B3lewska_kr%C3%B3la_Zygmunta_III_Wazy.svg

Grupa „Jak będzie na tarczy – sekcja heraldyczno-weksykologiczna” była mi pomocna w modyfikacji mojego projektu i nie mógłbym tych anonów pominąć :*

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

17 KOMENTARZE

 1. I ta ostatnia wstawka: „A poza tym uważam że Unia Europejska powinna zostać zniszczona.” dobry sposób na poprawę komuś dnia. 🙂

 2. Niewątpliwie należy zmienić nasz hymn narodowy ! Żaden Bonaparte nie uczył nas zwyciężania, bo i jak: mamy skończyć na Św. Helenie? Hymn Polski: Boże , coś Polskę, lub Rota!

 3. Przywróćmy orła sprzed przewrotu majowego jak orzekł przedmówca ale i umieśćmy go na obecnej fladze biało czerwonej tylko w nieco mniejszych proporcjach niż na tej trójkolorowej fladze na początku i dopiero po zmianie ustroju na prezydencki.

 4. Potęgą??? Czasy podbojów terytorialnych, mordowania innowierców i ucisku obcych narodów mam nadzieję mamy już za sobą. A obecne rządy PiS powodują, że gospodarczo, politycznie i militarnie Polska właśnie upada na kolana, jak nie na pysk.

  Co do samego godła/herbu to orzeł jest wg mnie zbyt komiksowy. Poza tym nie widzę powodu aby zmieniać symbole narodowe, tylko właśnie ich relatywna niezmienność powinna stać się powodem do dumy i patriotyzmu, jak np. symbole narodowe krajów składających się na UK, z Anglią na czele.

 5. Fajny pomysł, ale z tą chorągwią nie za bardzo.
  Szczerze to najbardziej pasowało by dodanie tego koła z herbem (nie wiem jak to się fachowo nazywa) do obecnej flagi polski, ten drugi czerwony pas wydaje się niepotrzebny.
  Korona koniecznie zamknięta, z krzyżem na górze. Taka dygresja, ta obecna w przybliżeniu wygląda jak wielki nugget.
  I ten cytat z Korwina na końcu, genialne.

 6. Jestem zdania, że krzyż na zamkniętej (pełnej) koronie powinien być obowiązkowy, bo zawsze trzeba bronić tak wiary jak i systemu wartości. Orzeł po poprawkach wygląda dostojnie, choć eksperci od heraldyki być może coś jeszcze by zmienili. Odnośnie flagi – ciekawa propozycja z tym krzyżem i żółtą obwódką, ale z tego co gdzieś czytałem trwające obecnie prace dotyczą wyłącznie usankcjonowania właściwych odcieni: śnieżna biel i karmazyn bądź cynober.
  Podzielam opinię, że Unia Europejska powinna zostać zniszczona, ale uważam, że stworzenie Monarchii Chrześcijańskiej to, w perspektywie 10-40 lat, jedyna sensowna droga dla Polski i całego regionu Środkowej Europy (Król znany tak jak i reguły- w dodatku od dwóch tysiącleci). Skasujmy Sejm, pozostawmy Senat, wprowadźmy organ nadrzędny w postaci Rady Etyki i Wiary badający zgodność proponowanych ustaw z Pismem Świętym na którym oparta jest nasza cywilizacja, bo tego nikt nie odważy się zmienić. Zdrowe drzewo wyrośnie jedynie ze zdrowego korzenia.
  Potencjalne zjednoczenie z sąsiadami to nie jest żadna słabość i nie każde działanie ma przelicznik na złotówki – wystarczy, że wiele spraw może potoczyć się innym, korzystniejszym dla wszystkich stron torem (np. zapobieżenie napaści zbrojnej na sąsiada -agresor inaczej przekalkuluje, ruch bezwizowy, etc.)

  Wielka szkoda, że autor nie dopisał kto miałby zająć się ową reformą gospodarki i jak wg. niego miałoby to, najlepiej krok po kroku, wyglądać… . Normalnie jest tak, że gdzieś trzeba zabrać, by innemu dać -tylko, że wszyscy kolejni urzędnicy niestety chcą w tym pośredniczyć, przez co pierwszym zabiera się za dużo i drugim przekazuje za mało. Order temu, kto oleje ten 0.5 mln potencjalny elektorat.

  p.s. Bardzo fajny artykuł.

 7. „A poza tym uważam że Unia Europejska powinna zostać zniszczona” rozśmieszyło mnie to bardziej niż „przemowa” Swetru 😀

 8. Nie ma po co zmieniać naszej flagi, co z tego, że mylą nas z Indonezją lub Monako. Większość Europejczyków (nie wspomnę już o Amerykanach) nie wie nawet gdzie Polska leży, więc co będziemy martwić się zdaniem tych nieuków. Zresztą nasza flaga estetycznie prezentuje się całkiem nieźle na tle flag innych krajów (zwłaszcza amerykańskiej, która świetnie przedstawia bezguście tego narodu).

  Co do herbu, to proponuję zostawić naszego obecnego orła, z tym że pomalować mu nogi i środkową część skrzydeł na żółto, tak jak to jest na propozycji nowego herbu.

 9. Polska flaga jest biało-czerwona natomiast wikipediowa flaga jest szaro-karmazynowa. Swego czasu był duży spór między wikipedystami jak prezentować barwy narodowe na tym portalu, który został rozstrzygnięty przez głosowanie. Część wikipedystów w tym ja uważaliśmy że zapis w konstytucji że barwami narodowymi jest kolor biały i czerwony a także wszystkie urzędowe oficjalne dokumenty gdzie biały kolor wygląda jak biały kolor a czerwony kolor wygląda jak czerwony jest decydujący. Niestety była druga liczniejsza grupa, która opierała się na akcie niższego rzędu ustawie odnoszącej się do flag materiałowych (a nie wyświetlanych na ekranie komputera) gdzie podano parametry kolorów. Ktoś te parametry przeliczył i wyszły mu kolory szary i karmazynowy. Zwykła logika że szary to nie biały a karmazynowy to nie czerowny u tych ludzi nie zadziałała. Wiele osób zapomina że wikipedia to nie jest wiarygodne źródło informacji i powiela tą szaro-karmazynową flagę wikipedii jako polską flagę.

  • W heraldyce kolor biały i żółty nie występują. Jest srebrny i złoty. Nie ma karmazynowego, jest czerwony. Czyli flaga jest srebrno, czerwona, a herb Orzeł Biały przedstawia w polu czerwonym srebrnego orła rozpostartego w złotej koronie.

   Co do Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, zał. Nr 2 definiuje je zgodnie z CIE 1976. Jak zwał tak zwał, ale czysty biały i czysty czerwony to to nie są.

   • Konstytucja jest nad ustawą i mówi wprost „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Wszystko co nie wygląda na biały i czerwony jest niezgodne z prawem i jest kpiną z naszych symboli narodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here