Dlaczego Japonia nie zestrzeliła pocisku Korei Północnej

2
4866
Źródło: WNET.fm

Maska Gazowa

Krzysztof Woźniak w swoim Komentatorze bardzo podkreślił znaczenie polityczne niezestrzelenia przez Japonię pocisku balistycznego, który dwa dni temu przeleciał nad wyspą Hokkaido. Po krótkiej analizie logicznej czuję się w obowiązku skomentować tą kwestię.

Vlog Atora:

Otóż należy zauważyć, że (na podstawie danych CNN) trajektoria lotu rakiety Korei Północnej niemal idealnie pokrywa się z początkową fazą lotu rakiety wycelowanej w Kalifornię (zdjęcia poniżej). Należy również pamiętać, że Kim Dzong Un od dawna zapowiada zniszczenie terytorium samego USA, a mimo że powszechnie uważa się, że Korea Północna nie posiada rakiet zdolnych dolecieć do Ameryki, nie możemy być pewni swojej wiedzy na ten temat – zwłaszcza że większość krajów (w tym np. USA) zwykła ukrywać swoje najnowsze technologię przed światem.

Zaznaczę tutaj, że o ile łatwo wyliczyć miejsce, przed którym rakieta nie spadnie, o tyle nie da się przywidzieć, czy nie poleci dalej, ponieważ w każdej chwili może włączyć dodatkowe silniki. Dopiero kiedy rakieta zaczyna opadać, a mówiąc precyzyjniej, kieruje głowicę bojową w dół, włączenie dodatkowych silników przestaje mieć znaczący wpływ na długość dalszego lotu. Tymczasem w tym konkretnym przypadku rakieta Korei Północnej najprawdopodobniej zaczęła opadać dopiero gdy opuściła strefę, w której mogła zostać zestrzelona przez Japonię (rakiety mające zestrzelić wrogi pocisk należy uruchomić odpowiednio wcześnie, tak, by nie musiały go ścigać, ale „wyszły mu na spotkanie”).

Trajektoria lotu pocisku z Korei wg CNNTrajektoria lotu pocisku z Korei do USA

Mając to na uwadze i znając przewidywaną trajektorię lotu rakiety rząd Japoński był w bardzo trudnym położeniu, bowiem gdyby pocisk Korei był uzbrojony w głowicę jądrową, a Japończycy zestrzeliliby go, powietrze nad krajem Kwitnącej Wiśni zostałoby skażone, a rząd Japoński miałby większe problemy niż te z poparciem ludu. Zatrucie powietrza pociągnęłoby za panikę w wiele większą niż przelot rakiety, spowodowało choroby wśród mieszkańców Japonii, poddało w wątpliwość jakoś tegoroczny upraw. Podejrzewam, że właśnie takie rozważania skłoniły Japończyków do powstrzymania się od zestrzelenia rakiety.

Chciałbym jednak podkreślić, że nie można tu podejrzewać Japonii o zdradzenie USA. Stany Zjednoczone wciąż miały wiele czasu na zestrzelenie wrogiej rakiety gdzieś na środku Pacyfiku, gdzie skażone powietrze nie wyrządziłoby nikomu szkód. Szczęśliwie okazało się, że nie było takiej potrzeby. Jeszcze.

Źródła:
Zdjęcia:
https://twitter.com/CNNJason/
http://media.istockphoto.com/


https://www.google.pl/maps/

Informacje:

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here