Węgry zawieszają dyplomację z Holandią na szczeblu ambasadorów! Wszystko przez jedną wypowiedź holenderskiego dyplomaty.

6
1970
źródło: forsal.pl

Gajus Scheltem, odchodzący z urzędu ambasador Holandii na Węgrzech oburzył władzę tegoż kraju następującymi słowami wypowiedzianymi na łamach tygodnika „168 Ora”:

„Pewna grupa, której członkowie stracili na globalizacji, zwróciła się z tego powodu ku fanatycznej rzeczywistości, gdyż daje jej to poczucie bezpieczeństwa. Tworzą wroga na takiej samej zasadzie jak rząd węgierski.” – powiedział dyplomata.

Od słów ambasadora odciął się Bert Koenders, szef holenderskiej dyplomacji, który oznajmił, że wypowiedź Scheltema nie ma nic wspólnego z stanowiskiem holenderskiego rządu:

„Jest dla mnie w każdym razie jasne, że nie ma związku między terroryzmem a zachowaniem rządu węgierskiego. To co najmniej niezręczne” – oznajmił polityk.

Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych Węgier odniósł się do zaistniałej sytuacji:

„Holenderski ambasador w Budapeszcie zniesławił Węgry, dlatego niezbędne jest oficjalne stanowisko rządu holenderskiego w tej sprawie.” – powiedział i dodał, że jego słowa godzą w suwerenność Węgier.

Na słowach się nie skończyło, MSZ poinformował, że stosunki między Budapesztem a Hagą na szczeblu ambasadorów ulegają zawieszeniu na czas nieokreślony. Zapowiedział także, że nowy ambasador nie zostanie przyjęty do żadnej instytucji państwowej dopóki rząd Holandii nie przedstawi stosownego wyjaśnienia sytuacji.

„To w dyplomacji jeden z najbardziej radykalnych kroków” – podkreślił Péter Szijjártó.

Sprawa jest ciągle w toku.

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

6 KOMENTARZE

  1. Straszne jest to, ze jakis idiota powie cos na czyjes zlecenie , a potem wielu innych ma problem, ale jakos nikt nie probuje dojsc do tego, kto jest zrodlem inspiracji idioty. Holendrzy ogolnie rozumu maja niewiele, co widac chocby po ich tuzie unijnym w przyciasnym garniturku , ale odpowiedzialnosc powinni poniesc bezwzglednie w sytuacji, kiedy popelniaja honorowe przestepstwo w stosunku do innego kraju. Reakcja Wegier znakomita i z pewnoscia przyniesie spodziewane efekty, bo tylko demonstracja wlasnej istotnosci na forum europejskim jest gwarancja realnosci istnienia i odpowiedniego honorowania przez panstwa europejskie w Unii. Najwyzszy czas, zeby holenderskie karzelki zaczely wreszcie widziec, ze nie sa w tej Unii nikim tak waznym, jakby im sie moglo od czasow kolonialnych wydawac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here