Koniec oszustów na Allegro? – Chargeback – sposób na bezproblemową reklamację?

1
3389
źródło: blog.unibulmerchantservices.com

Czy zdążyło Wam się zrobić zakupy przez internet i nie otrzymaliście zakupionego przedmiotu? Albo kupiliście wybrany przedmiot w sklepie i przestał działać, a sprzedawca odmawia uznania reklamacji? A może zapłacona usługa jak np. wycieczka nie odpowiada opisowi, a biuro turystyczne nie chce zwrócić pieniędzy? Jest alternatywa dla pozwu
sądowego!

Czym jest chargeback?
Cytując Wikipedię jest to „rodzaj zwrotu środków za transakcję dokonaną kartą płatniczą realizowany przez wystawcę karty i inicjowany przez klienta w sytuacji, gdy konsument nie był zadowolony z produktów albo usług, za które zapłacił, nastąpiła pomyłka techniczna
w rozliczeniu transakcji lub transakcja nosi znamiona oszustwa.
” Ta usługa jest dostępna tylko przy płatności kartą niezależnie czy jest to przepłacona, debetowa czy kredytowa. Nie jest też ważne, czy płaciliście nią w sklepie, przez internet czy wypłacając pieniądze
w bankomacie.
Uwaga: ta usługa nie jest dostępna dla przelewów z karty kredytowej oraz szybkich przelewów jak np. mTransfer.

Dlaczego warto z takiej usługi skorzystać?
W porównaniu do pozwu sądowego w przypadku np. odmowy reklamacji, ta usługa jest całkowicie bezpłatna. Nie ma potrzeby korzystania z usług prawnika oraz ew. komornika. Można również odzyskać zapłaconą kwotę w przypadku transakcji zagranicznych, jak również jeżeli firma upadła – świetnym przykładem była tu linia OLT Express.

Jak odzyskać zapłaconą kwotę?
Jest to bardzo proste. Wystarczy skontaktować się ze swoim bankiem oraz załączyć posiadane przez siebie dowody potwierdzającą naszą wersję wydarzeń jak np. zdjęcie zakupionego produktu, potwierdzenie złożenia reklamacji, zdjęcie strony z katalogu, zdjęcia z hotelu, oświadczenie o nietrzymaniu zakupionego przedmiotu czy korespondencje ze sprzedawcą. W zależności od banku, czas na złożenie takiej reklamacji może być nieograniczony (np. w Credit Agricole) czy ograniczony kilku miesięcy od dokonania płatności kartą (np. 4 miesiące w Alior Banku). W niektórych przypadkach jak np. brak zwrotu wpłaconej kwoty pomimo odesłania przedmiotu – bank może ograniczyć czas przyjęcia reklamacji z powodu wytycznych organizacji kartowej – Visa lub MasterCard.

Jaki czas trzeba czekać?
Organizacje płatnicze zastrzegają prawo do rozpatrzenia takiej reklamacji przekazanej przez Bank w ciągu 120 dni, jednak często trwa ona szybciej. Zależy to od przekazanych dokumentów oraz od tego czy będziemy musieli odwoływać się do organizacji kartowej za pośrednictwem naszego Banku. Czasami zdarza się, że musimy dostarczyć dodatkowy dokument, dlatego czas rozpatrzenia reklamacji jest trudny do określenia.

Czy banki informują o tej usłudze?
Zazwyczaj, nie. Dlaczego? Bo oznacza, to dla nich dodatkowe koszty potrzebne na rozpatrzenie takiej reklamacji. Często pracownicy w placówce nie wiedzą o takiej usłudze. Jednak niektóre banki napisały artykuł o takiej usłudze na swoich stronach internetowych:

Podsumowując, warto wiedzieć o takiej usłudze. Korzystałem z niej kilkukrotne i za każdym razem odzyskałem zapłaconą kwotę. Dlatego polecam częste sprawdzenie wyciągu rachunku oraz złożenie takiej reklamacji w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości.

Czytelnikom, który chcieliby otworzyć nowe konto bankowe polecam stronę darmowy-powerbank.pl, dzięki której otrzymają całkowicie darmowego powerbanka lub pendrive.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chargeback
http://paylane.pl/support/artykuly/czym-jest-chargeback—wszystko-co-warto-wiedziec-o-obciazeniu-zwrotnym/

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki za artykuł – dobrze wiedzieć, a jeszcze lepiej byłoby pamiętać o tym, gdy coś takiego nam się przydarzy 😉

    Niemniej ostatni akapit jakby wycięty z kontekstu i śmierdzi naciągactwem…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here