Prawda historyczna, której nikt nie rozumie.

0
414
Zdobycie Berlina
źródło:wikipedia.pl

2-3 tygodnie mijają odkąd w mediach pojawiły się informacje o planach likwidacji post-sowieckich pomników oraz możliwych sankcjach ze strony Rosji jako „odpowiedź”. Od tamtego czasu sprawa jakby umilkła pod naporem głośniejszych doniesień ze świata, choć sam problem pozostaje.

Skaryszewski Park - pomnik
źródło: wikipedia.pl

Problem oczywiście dla Rosji, gdyż w Polsce sprawa jest oczywista – większość Polaków takich pomników nie chce. O ile można jeszcze polemizować czy likwidacja zabytkowych czołgów, czy dział jest konieczna (atrakcja turystyczna, ubogacenie wizualne, etc.), to popiersie Lenina czy Stalina lepiej posłać na złom. Zatem po co wracam do tej sprawy? Ponieważ to zdarzenie pokazało dobitnie jakie nastawienie mają osoby spoza Polski, a które sprzeciwiają się globalizacji i są przychylne Rosyjskiemu punktowi widzenie.

Podane w źródłach materiały zasługują na uwagę głównie nie ze względu na treść, ale na komentarze do nich. Z nich bowiem dowiadujemy się, że Polacy to naród niewdzięczników i ignorantów, bo jak inaczej nazwać naród który swym „wyzwolicielom” likwiduje pomniki (konkluzja wynikająca z komentarzy pod materiałem na YouTube). Rzecz jasna są również wypowiedzi, które próbują wyjaśnić dlaczego Polacy są niechętni do sowieckich pomników, jednakże nie mają takiego przebicia jak prokomunistyczne głosy w sekcji komentarzy. Niemal zawsze na zagranicznych portalach prorosyjskich, pod materiałami zamieszczone są komentarze w których jawnie próbuje się usprawiedliwiać, a nawet zakłamywać czym był tzw. przemarsz wojsk radzieckich z Moskwy do Berlina. W oczach takich ludzi jest to niczym innym jak „chwalebny marsz ku ocaleniu Europy”. Zaś fakt grabieży, gwałtów i bestialstwa jest bagatelizowana argumentem: „przecież Polska wcześniej najechała Czechosłowację”. Na myśl przychodzi, że to mogą być zwyczajne trolle, jednakże dyskusje wywiązujące się na tych portalach są tak zagorzałe, że przypomina to dyskusje wolnorynkowca z socjalistą. Nie ma siły by doszli do konsensusu.

Death Camps Were German
źródło: germandeathcamps.org

Oprócz braku zrozumienia istoty wydarzeń jakie miały miejsce podczas inwazji i późniejszej okupacji II RP przez ZSRR, wychodzi na jaw kwestia antagonizowania Polski. Osoby, możne powiedzieć, zapatrzone w Rosję i jej historię są zdania iż Polska jak i reszta zachodnich państw szykują się do ataku na Federacje Rosyjską oraz „piszą historię na nowo”. Moim zdaniem jest to wynik co najmniej nie udolnej polityki historycznej, którą rząd próbuje prowadzić. Mimo stanowczej postawy, polski głos sprzeciwu na kłamstwa pod naszym adresem wydaje się niczym cichym echem w oceanie. Gdy ktoś mówi bądź pisze „Polish death camps” nasz rząd jedyne co robi to wysyła pisma i pozywa do sądu (przykład: stacja telewizyjna ZDF). Sami Polacy muszą tworzyć inicjatywy by wyraźnie zaznaczyć: obozy śmierci były Niemieckie nie Polskie czy nazistowskie. Tak samo powinno się teraz mówić, że armia czerwona nie była wyzwolicielami Polski, tylko okupantami.

Powstaje zatem nurtujące pytanie – dlaczego po ponad 70 latach od zakończenia II Wojny Światowej osoby z zachodu i nie tylko, mają takie kłamliwe przekonanie o Polsce? Czy to ignorancji, głupota, działanie celowe, a może coś innego podchodzące pod teorie spiskowe? Myślę, że jest to wynik braku zrozumienia. Tak jak my nie rozumiemy dlaczego Litwini nas nie lubią, tak Rosjanie i ich przychylni nie dostrzegają powodów niechęci Polaków do Rosjan. Fakt ten sprawia, iż zamiast dojść do porozumienia, narody skaczą sobie do gardeł wyśmiewając jeden drugiego, czy nawet grożą sobie nawzajem. Więc, jakie są konkrety?

Nie chce nikogo usprawiedliwiać czy karcić, natomiast warto wyjaśnić pokrótce kilka spraw:

  • Po pierwsze: Armia Czerwona dla Rosjan jest symbolem odwagi i bohaterstwa za to, że odparli Niemieckiego agresora i zajęli jego stolicę. Przez niektórych (nie tylko Rosjan) jest nawet uważana za „wyzwolicieli Europy”, gdyż byli główną siłą kontynentalną która powstrzymała nazistowską nawałnice. Nic dziwnego więc, że Rosjanie gloryfikują krasnoarmiejców jako tych co walczyli i przelali krew za swój kraj. Podobnie jest u nas w Polsce, gdzie czcimy pamięć powstańców i żołnierzy AK (by było jasnym, nie chce porównywać Polskich bohaterów do tych z czerwonej armii, bynajmniej).
  • Po drugie: Okres PRL to dla Polaków czas okupacji sowieckiej, gdzie surowe represje i indoktrynacja odbiły swe piętna na narodzie Polskim widoczne do dziś. Dla ówczesnych Rosjan byliśmy ot kolejną republiką bratnią w ideologii. Nie było zawsze jedzenia w sklepach, a zatrzymania były na porządku dziennym, ale przynajmniej skończyliśmy z podziałem klas, był porządek… Tak myślą do dziś starsze pokolenia w Polsce i Rosji.
  • Po trzecie: Mimo iż w Polsce, czy w Rosji komunizm się skończył, to z życia publicznego przedstawiciele owej zarazy nie zniknęli. Gdy my próbujemy rozliczyć się z komunistami, na zachodzie i wschodzie umacniają się nowe ruchy prosocjalistyczne oraz promarksistowskie. O ile na temat prezydenta Rosji można mieć sporo zarzutów, to trzeba przyznać, że mimo tęsknoty części narodu za dawnym ustrojem, Putin wprowadza zmiany tak prawicowe, że wiele osób z lewicy chciałoby go dosłownie powiesić.

Nie ma co stać bezczynnie, jeżeli widzimy kogoś, czy to w internecie, czy na ulicy kto zakłamuje historie i kłamie na nasz temat – wtedy mówmy jak naprawdę było. Jeżeli będziemy tylko słuchać jak to kolejny raz ktoś użył sformułowania „Polskie obozy śmierci” inic z tym nie zrobimy, to wkrótce obudzimy się w świecie gdzie wszyscy wokół mówią kłamstwa, a tylko my wiemy jak było i jest naprawdę.

Źródła:

https://www.rt.com/politics/397423-upper-house-asks-putin-to/

 

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here