Powstanie Warszawskie – analiza.

4
320
Na początku chciałbym powiedzieć że powstańcom należy się ogromny szacunek, wypowiedź traktować będzie jedynie o suchych faktach i analizie sytuacji przez moją skromną osobę. Wszyscy wiedzą że powstanie wybuchło o godz.17 dnia 1 Sierpnia 1944, na przeciwko 40tys. powstańców stanęło 55 tys. Niemców, którzy mieli przewagę również w wyszkoleniu, uzbrojeniu, sprzęcie wojskowym i w zapasach amunicji i jedzenia. Po stronie polskiej brakowało karabinów do uzbrojenia wszystkich walczących a co dopiero czołgi których Niemcom nie brakowało. Nie miałby być to jedyny zryw niepodległościowy lecz element powstania ogólnonarodowego w całej Generalnej Guberni. Plan oczywiście nie wypalił a na prawym brzegu Wisły stanął czerwony walec Stalina. Właśnie w tym dopatruje się przyczyn klęski powstania gdyż mimo że powstańcy walczyli z Niemcami to wydarzenie miałoby być  wymierzone w ZSRR, więc nijak oczekiwać pomocy od kogoś z kim się walczy. Dla samego Stalina była to bardzo wygodna sytuacja gdyż pozbywał się przyszłych trudności z wprowadzeniem totalitaryzmu w Polsce, ponadto początkowo blokował on wszelkie próby pomocy ze strony aliantów, a ci z kolei odmówili polskiemu rządowi zrzucenia nad Warszawą 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej (którą następnie przez błędy w dowodzeniu zmasakrowali w operacji Market Garden, zrzucając po złej stronie Renu.)

Dlaczego powstanie było skazane na porażkę.

 1. Braki w uzbrojeniu i wyszkoleniu oraz niewystarczająca ilość zapasów
 2. Przewaga liczebna i technologiczna Niemców
 3. Błędy w dowodzeniu i rozproszenie walk na wiele dzielnic Warszawy które następnie zostały od siebie szybko odcięty
 4. Wybuch powstania tylko w Warszawie co skutkowało okrążeniem i odcięciem miasta.
 5. Wrogie nastawienie do siebie powstańców i sowietów.
 6. Utajenie wyników konferencji w Teheranie dotyczących sprawy polskiej, czyli oddanie faktyczne Polski Rosjanom co spowodowało że powstanie nie przyniosło oczekiwanego skutku.

Wobec tych niepodważalnych faktów nie rozumiem decyzji polskiego rządu na uchodźstwie o rozpoczęciu walk.

Tragiczne skutki.

 1. Realizacja słów Hitlera:  „każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”
 2. Śmierć młodych ludzi którzy byliby motorem napędowym Polski po wojnie.
 3. Zburzenie 85% zabudowań miasta.
 4. Wymordowanie wielu warszawiaków których liczba z 1939r. została przekroczona dopiero w latach 70-tych.Na końcu chciałbym podkreślić że moje krytyczne spojrzenie na Powstanie Warszawskie jest jedynie w odniesieniu do samego wydarzenia a nie do ludzi biorących w nim udział którym należy się wielki szacunek.

Źródła własne.

Źródła obrazków:                                                                                            https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie

JH

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

4 KOMENTARZE

 1. 1. Na filmiku https://youtu.be/8ao6xegppbU jest powiedziane że Niemców bylo 25 tyś. Cala tragedia powstania polegała na tym ,że Niemcy nie dysponowali regularnymi oddziałami wermachtu i do walki wykorzystali bandytów.
  2. Zwracam też uwage na bardzo istotny fakt ,że jednak Warszawa leży na zchodnim brzegu Wisły. Nie usprawiedliwiam bynajmniej rosjan. Jednak gdyby chcieli mogli co najwyżej dojechać do Wisły. Powstańcy mostów nie mieli szans zabezpieczyć więc plan nie przewidywał podstawowego faktu. Przeszkody w postaci rzeki.

  • Dziękuje za komentarz, ponieważ artykuł pisałem z głowy mogły się zdarzyć błędy, więc sprawdziłem moje słowa z wiedzą z książek. W woli sprostowania:
   1. Niemców było ok 50tys. powołuje się tu na mój podręcznik z ogólniaka oraz Vademecum Gimnazjalisty którego autorem jest Janusz Micuń, a jak już pan chce źródło internetowe to proszę zaglądnąć do wikipedii której sam nie zbyt ufam tak jak takim filmikom. Jeśli chodzi o oddziały niemieckie to na początku były to jednostki frontowe dopiero później zaczęto ściągać motłoch, ale oddziały wermachtu były równie brutalne.
   2. Oczywiście że nie mogli zabezpieczyć ale Dniepr Rosjanie jakoś sforsowali, poza tym kto powiedział że musieli Wisłę forsować w Warszawie, na rzece która ma ponad 1000 km mostów nie brakowało, a regularne wojsko amfibiami czy zrzutem spadochronowym nie takie rzeczy robiło.

 2. Stalin pomocy w Powstaniu nigdy nie obiecywał (bo to było wymierzone, jak piszesz, przeciw niemu). Plany AK były takie, aby wyzwolić jak najwięcej polskich miast własnymi siłami, nie wiem czy udało się to chociaż w jednym…
  Krytyczne opracowanie można znaleźć tutaj: http://www.powstanie.pl/index.php?ktory=20&
  Oczywiście, sami walczący walczyli dla Polski i o Polskę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here