Peter Sagan najszybszy w Krakowie

0
76
źródło: @BORAhansgrohe

Słowak Peter Sagan po finiszu z peletonu wygrał pierwszy etap Tour de Pologne. Mistrz świata został pierwszym liderem wyścigu oraz objął prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego sprintera. Tuż przed metą doszło do kraksy.

Pierwszy etap tegorocznego wyścigu dookoła Polski miał start i metę w Krakowie. Liczył tylko 130 km i wiódł przez pagórkowate tereny wokół stolicy Małopolski. Już na początku etapu uformowała się czteroosobowa ucieczka, w której znajdowało się dwóch Polaków – Paweł Bernas (Reprezentacja Polski) i Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice). Jej przewaga wynosiła nawet 4 minuty. Uciekinierzy rozegrali między sobą dwie premie górskie IV kategorii. Obie wygrał Holender Martijn Keizer, który objął prowadzenie w klasyfikacji na najlepszego górala wyścigu. Wygrał on także lotną premię i stał się najaktywniejszym zawodnikiem wyścigu.

Jednak przewaga ucieczki bardzo malała i jeszcze przed wjazdem na rundy w Krakowie cała czwórka kolarzy została dogoniona przez peleton. Najdzielniej bronił się przed tym Maciej Paterski, który został złapany jako ostatni. Końcowe kilkanaście kilometrów przejechał razem cały peleton, choć kilku zawodników próbowało ataków. Tuż przed samą metą doszło do kraksy, w której ucierpiał m.in. Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski), ale na szczęście nie doznał poważnego urazu i dotarł na metę.

Najszybszym kolarzem na finiszu był mistrz świata Peter Sagan (Bora – Hansgrohe). Za nim uplasowali się Caleb Ewan (Orica – Scott) i Danny van Poppel (Team Sky). Najszybszym Polakiem był Paweł Franczak, który minął linię mety jako ósmy. Wszyscy kolarze typowani do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej dojechali w głównej grupie.

Na jutrzejszym etapie z Tarnowskich Gór do Katowic (142 km) w żółtej koszulce lidera pojedzie Peter Sagan. Będzie on faworytem tego odcinka, gdyż jest to etap płaski i najprawdopodobniej zakończy się finiszem z peletonu przy katowickim spodku, gdzie kolarze osiągają olbrzymie prędkości. Wcześniej zawodnicy powalczą na lotnych premiach w Piekarach Śląskich, Chorzowie i Siemianowicach Śląskich oraz na premii specjalnej w Bytomiu, a także na dwóch premiach górskich IV kategorii w Katowicach. Transmisja od 14:25 w TVP Sport, 14:55 w TVP 1 oraz 15:30 w Eurosporcie 2.

źródło: tourdepologne.pl, naszosie.pl