Konstytucja 3 Maja, jako dokument ograniczający demokracje.

0
362
Źródło: Wikipedia : Adoption of the Constitution on May 3, 1791 by Kazimierz Wojniakowski

 

Ową pierwszą w Europie ustawa zasadnicza chwalono 3 maja 1791r. Co najciekawsze zrobiono to w taki sposób że obrady w sali kolumnowej to małe miki, gdyż akurat wypadły święta wielkanocne i szlachta nie przychylna reformą rozjechała się do domów. Więc Stanisław Małachowski- koronny marszałek sejmu wykorzystał okazje i przeforsował tą ustawę, to posuniecie okazało się tragiczne w skutkach.

Postanowienia konstytucji godzące w demokracje

  1. Wprowadzenie monarchii dziedzicznej – czyli likwidacja podstawy demokracji szlacheckiej gdzie 10% społeczeństwa wybiera króla.(kolejnymi władcami dynastia Sasów)
  2. Likwidacja liberum veto – czyli kolejne posunięcie ograniczające władze społeczeństwa szlacheckiego
  3. Pozbawienie praw politycznych szlachtę bez majątku czyli tzw.gołotę, jest to koniec równości i złamanie zasady „Szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie”.

Mimo że konstytucja jest uważana przez niektórych obecnych polityków jako ustawa wprowadzająca praworządność i pokazująca obecnej władzy nienaruszalność tej z 1997r. (oczywiście tej nienaruszalności nie neguje) to została uchwalona w bardzo nieprzejrzysty i nieuczciwy sposób. Ponad to jej efektem była Konfederacja Targowicka z 1792r. która po dziś dzień jest synonimem zdrady.

Znalezione obrazy dla zapytania konfederacja targowicka

Znalezione obrazy dla zapytania rysiek petru konstytucja 3 maja
Trzyma się świetnie a raczej trzymała przez 2 lata tzn. do zakończenia obrad sejmu rozbiorowego 1793r. A jeśli chodzi o konstytucje z 1997r. ja nazywam to składanką poglądów.
  1. W preambule jest odwołanie do Boga co jest oddaniem poglądów prawej strony
  2. Gwarantuje bardzo rozrośnięty system socjalny co jest spadkiem po systemie komunistycznym.
  3. Posłowie, Senatorowie oraz Prezydent mogą dodać do roty przysięgi „Tak mi dopomóż Bóg”-czyli to samo co w punkcie 1
  4. Zmniejszenie roli prezydenta na rzecz parlamentu, trzeba pamiętać że początek prac na konstytucją to rządy lewicy postkomunistycznej w parlamencie i prezydentura Lecha Wałęsy.

Źródła własne.

Źródła obrazków:                                                                                              https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstytucja_3_maja                                            https://pl.wikipedia.org/wiki/Konfederacja_targowicka                                       http://niezalezna.pl/79881-petru-myslal-ze-konstytucja-3-maja-obowiazuje-i-chcial-jej-bronic-przed-zmianami-kolejna-wtopa

JH

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here