Wzrost płacy minimalnej w 2018 nawet o 5%

0
428
Źródła: emprendenauta.com

W rządzie powraca temat podwyżki płacy minimalnej od 2018 roku.  Początkowo zatwierdzono wzrost z obecnych 2000 zł na 2080 zł brutto. Związkowcy postulowali wzrost nawet o 200 zł, natomiast pracodawcy o zaledwie 50 zł.  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt podwyżki o 100 zł, co stoi w sprzeczności z wcześniejszymi ustaleniami Rady Ministrów.  Inflacją można uzasadnić wzrost pensji minimalnej o ok. 44 zł. Podwyższając o tę kwotę, realna siła nabywcza (a więc to, ile można kupić) pozostanie niezmienna z obecnym najniższym wynagrodzeniem.  Gdyby teoretycznie zrezygnować z podwyżki najmniej zarabiający zbiednieliby w przyszłym roku o ok. 40 zł (miesięcznie!).

Co ciekawe, w związku z podwyżkami, ujawniono wreszcie ile osób pobiera minimalne wynagrodzenie. Mowa o ca. 1,4 mln pracujących, co daje w zaokrągleniu 9% wszystkich zatrudnionych. Do tej pory posiadaliśmy tylko pewne dane dotyczące średniej pensji, w roku bieżącym ok. 4 400 zł brutto. Cały problem szacunków GUS polega na metodologii. Pod uwagę brane są tylko przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 9 pracowników. Firmy o takich wielkościach mają obowiązek przekazywania danych do GUS.   Co ciekawe, mowa tutaj o ledwo 53% wszystkich zakładów pracy w Polsce.  Tak więc, w ustaleniach GUS nie ma miejsca dla choćby przysłowiowej pani Zosi ze sklepu osiedlowego.

W tym miejscu można pochylić się jeszcze nad konsekwencjami podwyżki czy nawet wprowadzenia płacy minimalnej. Jak pokazują obserwacje z polskiego rynku pracy, ale także z niemieckiego (gdzie płacę minimalną wprowadzono dopiero po ostatnich wyborach parlamentarnych), nie istnieje zależność między wzrostem płacy minimalnej a wzrostem bezrobocia.  Gospodarka państwa jest na tyle skomplikowanym systemem, iż trudno byłoby jednej zmiennej przypisać istotny wpływ na zatrudnienie na jakimkolwiek spotykanym poziomie istotności.

Źródła:

  • Gazeta.pl, http://next.gazeta.pl/next/7,151003,22157691,minister-pracy-znow-proponuje-wieksza-podwyzke-pensji-minimalnej.html#BoxBizImg (sprawdzone 28.07.17)
  • Rynekpracy.org, http://rynekpracy.org/x/902899 (sprawdzone 28.07.2017) 

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here