Miej WIĘCEJ czasu! – konkretne techniki. Rozwój Osobisty

4
370
Źródło: ohg.pl

Cześć:)

 

Dziś będzie  temat, który dotyczy każdego z nas –  zarządzanie czasem. Krótko i konkretnie.

Charles Darwin powiedział „Człowiek, który marnuje swój czas, nie poznał jeszcze wartości życia”

Moi drodzy! I Steve Jobs i przysłowiowy Jan Kowalski mają w ciągu dnia tyle samu czasu – 24 godziny. Jednak to jak je wykorzystują, jest prawdopodobnie zgoła odmienne. Nasz czas, jest jednym z najcenniejszych rzeczy, które możemy zaoferować. Wielu z nas, marnuje go dzień w dzień przy jednoczesnym narzekaniu, że nie starcza mu czasu na jakiejś czynności. Czas z tym skończyć.

 

  • Jedną z technik zarządzania czasem, bardzo prostą i podstawową jest nazywana Macierzem Eisenhwer’a
WAŻNE I PILNE

Zdarzenia kryzysowe, rzeczy naglące, sprawy przeterminowane.

WAŻNE I NIEPILNE*

Planowanie, szukanie rozwiązań, budowanie relacji, nauka, relaks.

NIEWAŻNE I PILNE

Błahe rzeczy naglące, rachunki do uregulowania

NIEWAŻNE I NIEPILNE**

Złodzieje czasu np. Facebook, niektóre przyjemności.

 

 

 *w tej ćwiartce należy przebywać przez 80 % swojego czasu:)

** – tej unikać jak ognia

 

  • Planowanie

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ono ułatwia.  Zrób sobie taki eksperyment – napisz sobie na jutro wszystkie zadanie które masz do wykonania i wybierz z nich dwa priorytetowe. W kolejnym dniu ( tym zaplanowanym) wpierw zrób te priorytetowe a potem inne z listy. Po całym dniu wnioski wyciągniesz samemu;)

 

Przy planowaniu jest jeszcze technika 60,20,20.- Oznacza to, że w 60% swojego czasu robisz rzeczy zaplanowane. W 20% spontaniczne swoje, takie, które spontaniczne bo Ty je wymyśliłeś dla siebie np. zagranie w grę a w kolejnych 20% spontaniczne dla innych czyli np. ktoś Ci zadzwoni czy nie chciałbyś iść z nim na kawę.

 

  • Technika 50,10,50,30 – Przez 50 minut pracujesz nad czymś, jakimś zadaniem(najlepiej ustawiasz zegar tak, żebyś widział go kątem oka – to działa mobilizująco. Po tych czasie jest 10 minut przerwy – reset. Tylko jeśli pracowałeś przy komputerze to nie przeglądaj Facebooka!! Musisz zmienić środowisko dla swojego mózgu, wyjdź np. na chwilę na świeże powietrze i zrób 10 pompek. Potem 50 minut pracy i 30 minut przerwy.  I tę sesję 50,10,50,30 możemy powtarzać w ciągu dnia, a efekty będą gwarantowane.

 

  • Technika Pomodoro –  Wybierz sobie zadanie do wykonania. Ustaw czasomierz na np. 20 minut i przez całe Pomodoro czyli te 20 minut pracuj nad tym zadaniem i skupiaj się wyłącznie na nim! Wszakże 20 minut dasz radę się skoncentrowaćJ  Po tym czasie zrób sobie kilka minut przerwy. I możesz od nowa przeprowadzić całą procedurę, czyli zadanie – Pomodoro – przerwa. Po skończonym czwartym Comodoro, warto zrobić sobie dłuższą ( ok.30 min) przerwę.

 

 

Zachęcam do wypróbowania podanych technik!

Liczę na komentarze, czy te techniki się Wam przydają J

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

 

 

Źródło: własne, książka – Rusz Dupę,

========================================================

Niniejszy materiał stanowi twórczość czytelnika. Redakcja w imię pluralizmu i obiektywizmu publikuje treści czytelników niezależnie od tego czy się z nimi zgadza czy nie, a ocenę pozostawia czytającym.

========================================================

4 KOMENTARZE

  1. Jak na artykuł rozwojowy nie jest źle, są konkrety. Czy to działa czy nie – pewnie zależy od człowieka i tego jak do tego podejdzie. Ale dawanie jako źródło książki napisanej przez zwykłego oszusta i kłamcę? Trochę słabo. Tutaj więcej o jej autorze (Jacek Wiśniowski): https://www.youtube.com/watch?v=EsT5Gc_tT2s

    • Znam Pana Piotra Marszałkowskiego i oglądam Go, także filmik również widziałem:) To, że p. Jacek jest jaki jest i książka jest jaka jest to nie znaczy, że nie ma jednej czy dwóch rzeczy, które warto przekazać dalej:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here