Stało się coś czego prawie nikt się nie spodziewał choć niektórzy twierdzą, że była to część misternego planu o którym na końcu tekstu. Prezydent Andrzej Duda zdecydował zdecydował się zawetować dwie z ustaw. Czyli ustawy  reformujące Sąd Najwyższy i Krajową Radzę Sądownictwa. W praktyce oznacza to, że ustawy te nie wejdą w życie, gdyż Prawu i Sprawiedliwości niezwykle ciężko będzie zebrać liczbę głosów potrzebną do odrzucenia veta prezydenta. Biorąc pod uwagę nastawienie opozycji jest to praktycznie niemożliwe.

Pan Prezydent podkreślił jednocześnie, że Polski wymiar sprawiedliwości działa bardzo źle i należy go reformować dla dobra obywateli, ale niekoniecznie tak jak zaproponowała to większość parlamentarna.

Zgadzam się tu z Panem prezydentem, a na dowód przywołuję swoje vlogi z 13 oraz 21  lipca (czyli z dni, gdy wszyscy byli przekonani że ustawy przejdą).

Pan Prezydent jednocześnie zapowiedział własną inicjatywę ustawodawczą będącą uwieńczeniem prac z udziałem czołowych prawników. Mam szczerą nadzieję, że rozwiązania zaproponowane w przyszłości przez pana Prezydenta będą odpowiadały na rzeczywiste bolączki obywateli, o którym mówiłem w powyższych vlogach.

Opozycja świętuje. Usiłuje wbić klin między prezydenta i większość parlamentarną. Snute są katastroficzne wizje jak to niby teraz Jarosław Kaczyński zemści się na Andrzeju Dudzie. Podnoszone są hasła „Jarek ci tego nie wybaczy”. Co jest o tyle dziwne, że opozycja powinna być zadowolona, iż 66,6% ich postulatów zostało spełnionych. Na miejscu byłoby raczej pozytywne wzmocnienie w stylu: „Panie Prezydencie dziękujemy za obywatelską postawę. Umiemy to docenić. Nie zawiedzie się Pan na obywatelach”. Zamiast tego jest budowanie atmosfery napięcia i podkręcanie atmosfery.

Dlatego spodziewam się w dłuższej perspektywie raczej eskalacji napięć niż ich wyciszenia, co może być elementem Astroturfingu (czytaj więcej). Zobaczmy co się w tej chwili dzieje:

  • Media głównego nurtu ewidentnie podjudzają Polaków o prawicowych poglądach. Padają takie takie słowa jak „zdrada”, które mają jednoznaczne nastawienie negatywne.
  • Budowane jest przekonanie, że w obozie rządzącym doszło do rozłamu. Veto przedstawiane jest jako wyraz głębokiego konfliktu między prezydentem, a szefem PIS, a nie rozsądnej decyzji politycznej.
  • W rezultacie prawicowy wyborca może dojść do przekonania, że właśnie zaprzepaszczana jest historyczna szansa na zmiany w Polsce.
  • W tym samym czasie u niezadowolonych z proponowanych przez PIS legislacji podgrzewa się emocje przekazami w stylu „Pokazaliśmy siłę! Teraz nie możemy się cofnąć! Musimy przeć naprzód! Ugięli się raz, to ugną się znowu!”

W tym momencie może dojść do naprawdę groźnych sytuacji, które w sposób skrótowy pozwoliłem sobie wyrazić na facebooku.

Zapamiętajcie moje słowa: Będzie dym. Szkoda. Sprzeciwiam się mu, ale widzę co będzie.

Opublikowany przez Krzysztof Woźniak na 24 lipca 2017

Mamy tu powiem do czynienia z jaskrawym przykładem dzielenia Polaków i szczucia na siebie dwóch sztucznie wykreowanych grup. Skrajne emocje budowane wokół haseł „Polska jest zagrożona” (prawica) oraz „Ratujmy demokrację przed PIS” (anty-rządowi) mogą doprowadzić nawet do poważnych rozruchów. Przypomnijmy sobie co działo się pod domem pana Jarosława Kaczyńskiego, gdy środowisko Gazety Polskiej postanowiło bronić Go przed „obrońcami demokracji”. Tam nastroje udało się ostudzić policji. Jednak działania „niebieskich” były skuteczne, gdyż było ich bardzo wielu w stosunku do manifestantów. Ludzie po prostu wiedzieli, że dym oznacza natychmiastową reakcję policji. A co będzie jeśli staną naprzeciw siebie grupy liczące tysiące, a nie setki obywateli i będzie ich masa w całym kraju. Czy ogólnokrajowa zadyma, która niewątpliwe w ten sposób zostanie wywołana nie doprowadzi do upadku rządu? Czyż nie to było celem 16-to punktowego planu destabilizacji Polski opublikowanego przez jednego z szefów fundacji mającej powiązania z Sorosem.

Mówię o tym i pokazuję zrzuty ze źródeł tu (kliknij):

W związku z tym chciałbym serdecznie zaapelować do wszystkich, którym drogie jest dobro Polski. RODACY NIE DAJMY SIĘ PODZIELIĆ. TAK! Pis przesadził. Buta i arogancja w sposobie przeprowadzania zmian została ukarana. Ponieważ nie poświęcili wystarczająco dużo czasu na komunikację z suwerenem – nami Polakami, opozycji udało się wyprowadzic na ulice tysiące ludzi. Ale czy dlatego, że partia rządząca zrobiła źle to należy niszczyć kraj? NIE! To czego powinniśmy żądać to gruntowna i REALNA reforma sądownictwa. Taka, która wymiecie patologie (a nie zastąpi je innymi) i faktycznie odda sądy obywatelom. Bo sądy SĄ DLA OBYWATELI. Obywateli, którzy chcą by szybko i uczciwie rozsądzić ich spory lub wymierzyć kary łamiącym porządek. Patologie w stylu 10 letnia sprawa cywilna o podział majątku czy bandyci chodzący na wolności muszą się skończyć. Ale nie za cenę podpalenia Polski. Bo Polska to nasz kraj. Nas wszystkich i musimy nauczyć się w nim wspólnie żyć, a nie skakać sobie do oczu przy każdej okazji.

Niejako w cieniu medialnego zgiełku umknęło wszystkim, iż prezydent zapowiedział veto tylko w 2 z 3 ustaw. A to znaczy, że ustawa o Ustroju Sądów Powszechnych przejdzie. Z wszystkich trzech to ona była najważniejsza dla Prawa i Sprawiedliwości i to ona daje największe nowe uprawnienia ministrowi Ziobrze. Od wejścia nowego prawa w życie będzie on mógł np. wymienić 1/5 sędziów fundacyjnych w Polsce. O tym się nie mówi, gdyż media rozpętały swoją histerię wokół KRSu i Sądu Najwyższego, ale dla zwykłego obywatela to sądy powszechne są najważniejsze. Czyżby, więc ruch prezydenta nie był buntem przed Jarosławem Kaczyńskim, a sprytnym gambitem? Zagraniem, w którym robi się co chce tak by nikt tego nie widział? Ale to już temat na zupełnie inny felieton.

Ps. Info do panów Lisa (zobacz więcej) i Kijowskiego (zobacz więcej). Jeśli przy tym artykule wyświetlą Wam się reklamy „chętnych Ukrainek” i „taniej viagry” to dlatego, że Google uważa że ich potrzebujecie. Reklamy google są kontekstowe. Czyli dopasowane do czytelnika. Nie róbcie dramy 😀

Źródła: Wystąpienie pana Prezydenta Dudy. Komentarze polityków w TVP, TVN, TVP Info, TVN 24. Własne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here